Latvijā izstrādā kapsulu, lai pasargātu cilvēku no radioaktīvajām vielām

Ja tagad kādā atomelektrostacijas reaktorā notiktu sprādziens, liela iespēja, ka radioaktīvais piesārņojums nonāktu arī Latvijā. Tas ir bīstams visiem dzīvajiem organismiem, tādēļ Latvijas Universitātē (LU) pētnieki izstrādā iekšķīgi lietojamu pretlīdzekli.

Lai iedzīvotājus pasargātu no iespējama radioaktīva piesārņojuma uzkrāšanās organismā, dažādu nozaru eksperti strādā pie antidota jeb pretindes izstrādāšanas jau vairāk nekā divus gadus. “Tāds ir saistīts ar dažādu potenciālu kodolincidentu varbūtību un iespēju. Tas tāds kā viens no ļaunākajiem scenārijiem, ko mēs Aizsardzības ministrijai un daudzām citām institūcijām pirms vairāk nekā gada norādījām. Diemžēl šodien tā ir realitāte,” saka Ingars Reinholds, LU Ķīmijas fakultātes pārstāvis.

LU pētnieki ReTV stāsta – citviet pasaulē jau šādi antidoti ir, taču nav pieejami visām valstīm. “Vācijā, Krievijas Federācijā un Satelītvalstīs tiek ražoti un apgādātas šīs te sadarbības valstis ar antidotiem. Arī es varu apgalvot, ka mūsu kaimiņvalstīs, Baltijas valstīs nav pieejami antidoti aizsardzībai pret cēziju, stronciju,” norāda Ingars Reinholds.

Latvijas Universitātes antidotu iecerēts izstrādāt vēl efektīvāku un lietderīgāku. “Jauna tipa, jo, ņemot vērā šo te plašo spektru, kas var veidoties dažādi radionuklīdi, mēs jau šajā izpētes posmā esam arī konstatējuši, ka ir nepieciešams paplašināt šo te radioaktīvo izotopu spektru, klāstu,” saka Ingars Reinholds, LU Ķīmijas fakultātes pārstāvis.

Proti, kodolavāriju gadījumā rodas arī cilvēkam ļoti bīstamie cēzija, stroncija, kobalta un robīdija izotopu radionuklīdi. “Varam uzskatīt, ka šī brīža prototips, kas mums ir tuvu, tuvu izstrādes stadijā, pamatojoties uz vairākiem aspektiem, to mēs varam ļoti plaši runāt - kādēļ. Tie ir uzlabot absorbācijas spēju, paplašināt spektru, nodrošināt daudzus citus aspektus, ko šobrīd potenciālie komerciālie produkti nepiedāvā,” pauž Ingars Reinholds.

Šajā pētījumā iesaistījušies mikrobiologi, ramācijas, fizikālās ķīmijas un citu nozaru pārstāvji – gan augsta ranga pētnieki, gan jaunie studenti. Cik drīz šis pretlīdzeklis būs pieejams tablešu veidā visiem iedzīvotājiem, nav zināms.


Foto: Freepik