Latvija - dižkoku lielvalsts Eiropā

Lūkojoties kartē un norādēs, Spēkozola pārgājienā var iepazīt Latvijas dižkoku un ozolu pasauli.

Kustības “Spēkozols” autors Ivars Šmits stāsta, ka ozols simbolizē pasaules modeli. Tiek piebilsts, ka tas neesot tikai latviešiem, bet arī citām tautām. “Tātad, šis te pasaules modelis, koks, kas ar saknēm, stumbru un vainagu, zariem savieno trīs pasaules daļas.”

Latvija ar lielo dižkoku skaitu (uzreiz aiz Lielbritānijas) ierindojas otrajā vietā Eiropā. Varam lepoties ar to, ka dižozolu skaits ar katru gadu kļūst aizvien lielāks.

Ivars Šmits saka, ja ozola apkārtmērs pārsniedz četrus metrus, tas esot dižkoks. “Un otrs kritērijs ir augstums, tātad, vai nu resnums vai augstums. Bet augstums ozolam, lai būtu dižkoks, ir 32 metri. Es tik augstu neesmu redzējis, man liekas.”

Jau gadu tūkstošiem baltu tautas zinājušas, ka ozoli dod spēku, atmodina cilvēkā enerģiju, rada iedvesmu, skaidrību un mieru. 

“Ja tu esi apsēdies, tu aizver acis un iedomājies, ka kājas saplūst ar saknēm, tu pats ar stumbru un galva, teiksim, ar to vainagu, nu, un tad var meditēt kādas 10 minūtes. Nu, un tad beigās, nevajag aizmirst pateikt – paldies,” stāsta Ivars Šmits. “Mūsu senči esot gājuši birzīs pieņemt lēmumus - vai nu tie ir bijuši kādi kopienas viedajiem, vai vienkārši ģimene gājuši pie ozoliem pieņemt lēmumus. Šī te ozola enerģija nomierina, tad tu nomierini prātu un spēj pieņemt tādu pārdomātāku, izsvērtāku lēmumu.”

Ivars smej - varbūt kādreiz varēs aicināt ministrus uz izbraukuma sēdi ozolu birzī pieņemt lēmumus ārā, it sevišķi šī brīža situācijā. Taču, ja runā par reālākiem nākotnes mērķiem, viņš atklāj - papildus Spēkozola pārgājienam ir radusies vēlme izveidot dižkoku maršrutu, kas aptvertu visas Latvijas teritoriju.

“Ir tādi dižkoki, kurus varbūt speciāli nepopularizē, lai cilvēki atkal viņus neizpostītu. Nu, mans personiskais viedoklis ir tāds, ka tie laiki ir garām, es neesmu tā īsti redzējos cilvēku izpostītus dižkokus,” saka Ivars un turpina, “es uzskatu, ka dižkokus īsti nevajag slēpt, un kartes ir pieejamas.”

Var teikt, ka Spēkozols turpina Imanta Ziedoņa iesākto dižozolu atbrīvošanas kustību, kurā aicināts piedalīties ikviens interesents.


Foto: pixabay.com