Latvijā būtiski aug izsniegto patēriņa kredītu skaits

Šogad otrajā ceturksnī būtiski audzis izsniegto patēriņa kredītu skaits, pavēstīja AS "Kredītinformācijas birojs" pārstāvji, atsaucoties uz apkopoto informāciju par banku un citu kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju izsniegtajiem aizdevumiem.

Pēc biroja datiem, 2022.gada otrajā ceturksnī izsniegto patēriņa kredītu apmērs pārsniedzis 150 miljonus eiro, kas ir lielākais ceturkšņa laikā izsniegtais patēriņa kredītu apmērs kopš 2018.gada sākuma, savukārt noslēgto līgumu skaits sasniedzis pirmspandēmijas līmeni.

Visvairāk patēriņa kredītu pēdējo piecu gadu laikā izsniegti 2018.gada pirmajā ceturksnī, kad to apmērs sasniedza gandrīz 345 miljonus eiro, taču pēc tam bija vērojams ļoti straujš sarukums, kas saistīts ar izmaiņām regulējumā, skaidro "Kredītinformācijas biroja" pārstāvji.

Jaunās prasības paredzēja obligāti izvērtēt kredītņēmēju maksātspēju, samazināt kredītu pagarināšanas reizes, ierobežot reklāmu un noteica maksimālo gada procentu likmi, kas būtiski ietekmēja nebanku kreditēšanas sektoru. Tas veicināja pāreju no īstermiņa kredītiem par mazām summām uz garāka termiņa kredītiem par lielākām summām un samazināja kopējo izsniegto kredītu skaitu un summas.

"Kredītinformācijas biroja" valdes loceklis Intars Miķelsons skaidro, ka patēriņa kredītu klienti galvenokārt izmanto dzīves kvalitātes uzlabošanai, piemēram, mājokļa remontam, automašīnas vai sadzīves tehnikas iegādei, izglītībai, ceļojumiem un citām vajadzībām. Kopš 2018.gada otrā ceturkšņa izsniegto patēriņa kredītu apmērs ir bijis salīdzinoši stabils, taču ar tendenci samazināties noslēgto līgumu skaitam un palielināties vidējai izsniegtajai summai. Šā gada otrajā ceturksnī vērojams straujš noslēgto līgumu skaita pieaugums - par 43%, salīdzinot ar šā gada pirmo ceturksni, un par 51%, salīdzinot ar attiecīgo laika periodu pērn.

Kopš 2021.gada sākuma vidējā izsniegtā patēriņa kredīta summa svārstās robežās no 1300 līdz 1500 eiro, tajā pašā laikā ap 60% izsniegto līgumu ir par salīdzinoši nelielām summām - līdz 500 eiro. Visaktīvākie kredītņēmēji ir vecuma grupā no 31 līdz 40 gadiem. Puse no kredītiem tiek izsniegti uz termiņu līdz sešiem mēnešiem.

Apkopotie dati liecina, ka divas trešdaļas līgumu ir par summu līdz 1000 eiro, un tikai 1% līgumu par summu virs 10 000 eiro. 

Lielāko daļu patēriņa kredītu izsniedz nebanku aizdevēji un līzinga kompānijas, mazāk - bankas.

Tāpat "Kredītinformācijas biroja" dati liecina, ka patēriņa kredīta ikmēneša maksājums virs 60 dienām tiek kavēts aptuveni katram desmitajam noslēgtajam līgumam, savukārt kaut viena diena - katram piektajam līgumam. Palielinoties kredītņēmēju vecumam, uzlabojas arī maksāšanas disciplīna.

"Kredītinformācijas birojs" ir licencēts kredītbirojs, kas pašlaik pārvalda apjomīgāko fizisko un juridisko personu kredītvēsturu datubāzi valstī. Birojs darbojas atbilstoši Latvijas Kredītinformācijas biroju likumam. Tā akcionāri ir Latvijas lielākās bankas. Uzņēmums ietilpst starptautisko kredītinformācijas pakalpojumu sniedzēju grupā "Creditinfo Group".

 

Foto: Freepik