Latvijā atzīmē numura 112 dienu

Numura 112 dispečeri Vidzemē pērn saņēmuši aptuveni 130 000 zvanu. Dažkārt pat zvanu līnijā saucieni pēc palīdzības stāvot rindā, piemēram, kūlas sezonā. 112 dienā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina, cik svarīgi ir zināt šo numuru. 

VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš pauž: “Mēs ļoti gribam, ka cilvēki Latvijā to numuru pārzina tik labi, kā citur Eiropā. Tas ir numurs, kuru vajadzētu zināt katram. Tas ir numurs, pa kuru vari saņemt jebkādu palīdzību kāda nepieciešama.”

Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš stāsta – joprojām iedzīvotāji jauc numurus, bet ārkārtas situācijā tas var radīt liktenīgas sekas 

“Ir ļoti bieži šie gadījumi, kad cilvēks ārkārtas situācijā zvana visapkārt, un bieži vien šo izsaukumu mēs saņemam novēloti. Tā nav tikai Latvijas problēma, tā ir visas Eiropas. Tāpēc šo dienu visā Eiropā atzīmē, izceļ šos te ciparus. Tāpēc īpaši strādājam ar skolām, bērniem,” saka Jānis Skrastiņš.

Un arī šodien VUGD pārstāve Sandra Vējiņa skolēniem vada tiešsaistes mācību stundas. Ir sagatavoti materiāli par numura nozīmīgumu, lai vieglāk to varētu atcerēties.

Dienestā ReTV Ziņām stāsta – interese par aptuveni 40 minūšu ilgu tiešsaistes stundu esot liela, un grafiks saplānots jau teju mēnesim. Tur gan atzīst - bērni un jaunieši esot visai zinoši.

Jānis Skrastiņš: “Ar pieaugušajiem ir, kā ir – joprojām atceras padomju laika 01, 02 vai 03. Jau tajos laikos cilvēki putrojās, jauca. Tāpēc svarīgi, ka ir viens vienotais numurs.”

Gadījumi, kad 112 saņem dienestam neadresētus zvanus, esot bieži.

“Arī šie telefoni, kuriem nav simkarte, noteiktā kombinācijā sazinās ar 112. Un tad nereti gadās situācijas, kad dispečeri saņem zvanu, saprot, ka pretim runā mazs bēbītis. Šīs ir tās lietas, kurām mēs mājās varam pievērst uzmanību, jo daudzi par to nemaz neaizdomājamies,” pauž Sandra Vējiņa, VUGD pārstāve.   

Glābšanas dienests ir pārliecināts, ka, izglītojot jaunāko paaudzi, zināšanas nonāk arī līdz viņu vecākiem.


Foto: LETA