Latvijā aktuālakais finanšu noziegums ir krāpšana

Palielinās Latvijas iedzīvotāju iecietība pret finanšu noziegumiem. Tā liecina Finanšu izlūkošanas dienesta pērn veiktā sabiedriskās domas aptauja. Tāpēc arī šogad dienests īsteno kampaņu “Nozieguma pēdas nevar atmazgāt”. Kampaņas mērķis ir izglītot sabiedrību, īpaši jauno paaudzi, par finanšu noziegumu smagumu un ietekmi. 

Sabiedriskās domas aptauju par iedzīvotāju attieksmi pret finanšu noziegumiem Finanšu izlūkošanas dienests veic katru rudeni. Pērnā gada rezultāti liecina, ka vairāku iedzīvotāju grupu izpratne par finanšu noziegumiem nav pietiekama. Satraucoši, ka ir vērojama augsta tolerance pret šāda veida noziegumiem, kas aizvien turpina palielināties. 

Finanšu izlūkošanas dienesta sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Vanags: “Ja 2022. gadā aptuveni 32% iedzīvotāju vajadzības gadījumā bija gatavi iegādāties nelegālās akcīzes preces, zinot to izcelsmi, tad aizvadītājā gadā tie jau bija 40% aptaujāto, kuri atzina, ka tā varētu rīkoties.”

Tāpat 28% aptaujāto savās interesēs varētu izvairīties no nodokļu nomaksas, savukārt 23% varētu dot kukuli vai veikt neoficiālu maksājumu, lai atrisinātu kādu sev nozīmīgu jautājumu. Taču Latvijā aktuālakais finanšu noziegums aizvien ir krāpšana. Vanags: “Pagājušajā gadā Latvijā no četrām lielākajām bankām ir izkrāpti 12,7 miljoni eiro, kas ir pieaugums par 5,8%, salīdzinot ar iepriekšējo ar 2022. gadu.”

Lai sabiedrību informētu un skaidrotu finanšu noziegumu negatīvo ietekmi, Finanšu izlūkošanas dienests jau sesto gadu organizē kampaņu “Nozieguma pēdas nevar atmazgāt”. Tās laikā dienesta darbinieki tiksies ar dažādām sabiedrības grupām visā Latvijā, kā arī viesosies izglītības iestādēs. 


Foto: Freepik; ilustratīvs