Latvijā aktivizējušies kibernoziedznieki

Katru nedēļu Latvijas uzņēmumi krīt kibernoziedznieku rokās – ar vīrusa palīdzību viņi tiek upuru datorsistēmā un ievāc sensitīvu informāciju. Pēcāk kibernoziedznieki prasa izpirkuma maksu pat 100 tūkstošu eiro apmērā.

Atverot e-pastā saņemto ziņu no pazīstama cilvēka, un uzspiežot uz pielikuma, var injicēt vīrusu – tieši tik bīstamas ir ļaunatūras, kuras izplata kibernoziedznieki. Augustā atkal aktivizējies vīruss, kas no saviem upuriem ievāc svarīgu informāciju.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā norāda – katru nedēļu kibernoziedznieku rokās krīt vairāki Latvijas uzņēmumi. Lai atgūtu nozagtos failus, uzņēmumiem jāšķiras no vairākiem tūkstošiem eiro. “Ja šāds dators ir uzņēmuma, piemēram, grāmatvedības dators vai satur cita veida svarīgu informāciju, tad upuri ir spiesti maksāt izpirkumu, kas mēdz būt līdz 100 tūkstošiem eiro apjomā, lai piekļūti datiem,” saka CERT.LV kiberdrošības eksperts, Gints Mālkalnietis.

Izpirkuma maksas ir augstas, jo nozagtie dati ir svarīgi, bez tiem uzņēmumu turpmākā darbība ir teju neiespējama, piemēram, uzņēmumu savstarpējie rēķini, pieeja pie bankas kontiem, grāmatvedības jautājumi.

Koronavīrusa pandēmijas laikā kibernoziedznieki savus upurus no privātpersonām nomainīja uz mazākiem un lielākiem uzņēmumiem. Viņu galvenais mērķis ir gūt peļņu.

Katram upurim izmanto savu pieeju. Lieliem uzņēmumiem ir kiberatbildības apdrošināšana, kas dod miera sajūtu uzbrukuma gadījumos, savukārt mazākas organizācijas kibernoziegumu uzbrukumus var izpostīt biznesu.

Speciālistu ieteikums ir nevērt vaļā aizdomīga satura pielikumu e-pastus un regulāri veikt programmatūras atjauninājumus – tas var izjaukt uzbrucēju nolūkus.