Latvijā aizvadītas Advokatūras dienas

Advokatūras dienu ietvaros vairāk nekā 100 advokāti un viņu palīgi nedēļas garumā kopumā snieguši vairāk nekā 1000 bezmaksas konsultācijas Latvijas iedzīvotājiem par viņiem sasāpējušajiem jautājumiem. Šogad visvairāk aktualizēta ģimenes, darba un īpašumtiesību sakārtošana.

Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs saka: “Visbiežāk ar šo vienu konsultāciju problēmu atrisināt nevar. Taču personas var saprast savu pozīciju - var vai nevar to juridiski risināt, kādas varētu būt perspektīvas.”

Andrejs Krūmiņš, zvērināts advokāts, pauž: “Ļoti daudz zvana, stundā vismaz pieci. Raksta - ļoti daudz. Brīžiem ne jau nauda ir tas galvenais iemesls, kāpēc cilvēki neiet cīnīties par savām problēmām. Tas ir psiholoģiskais stāvoklis – kā ir, tā ir. Pasūkstēties – jā, bet, kad jāiet kaut kas darīt, tad kaut kādi citi iemesli attur. Tieši advokātu dienas ir tas stimuls kaut ko sākt beidzot risināt.”

“Ir dažreiz cita problēma. Cilvēkam vajagot vislabāko advokātu, jo ar nevienu nespējot sastrādāties, bet tad, kad uzzini viņa problēmu, var saprast, kāpēc neizdodas ar nevienu sastrādāties. Vai nu problēmas vispār nav, vai arī tas ir bezcerīgs gadījums. Tu godīgi pasaki klientam, ka lietu nevarēs uzvarēt, bet klientam tas, protams, nepatīk, ” skaidro Jānis Rozenbergs

Sabiedrībā mēdz valdīt vispārējs uzskats, ka advokātu pakalpojumi ir dārgi, līdz ar to - ne visiem pieejami.

Jānis Rozenbergs: “Šādi mīti pastāv, bet parasti tie kliedējas nevis tad, kad klausās vai turpina tiražēt, bet tad, kad uzsāk sarunu ar vienu, otru advokātu. Katrs var atrast augstas kvalitātes speciālistu. Ir iespējams atrast, uzrunāt un novienoties arī par visai pieņemamām atlīdzībām. Tie, kuri nevar atļauties advokātu, ir pieejama valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība.”

Zvērināts advokāts pauž: “Pirmkārt, iztērētie līdzekļi, ja mēs runājam par palīdzību, ko sniedz advokāts, viņi ir atgūstami. Tas nozīmē, ka cilvēkam tagad vienkārši ir jāiztērē, lai pēc tam atgūtu. Runa ir par tiesībām, kas viņam pienākas. Ja viņš ir zaudējis, tad, protams, zaudēta arī advokātam samaksātā nauda. Arī mūsu darbs ir intelektuāls un vispār nav novērtējams naudā.”

Kā stāsta Jānis Rozenbergs, šobrīd teju visās pilsētās pieejami zvērinātu advokātu pakalpojumi un Latvijā kopumā strādā aptuveni 1370, kas (attiecībā pret iedzīvotāju skaitu) ir atbilstošs daudzums, lai varētu apgalvot, ka profesionāļu palīdzība ir pieejama ikvienam, kuram tā nepieciešama.



Foto: unsplash.com