Latvijā 52% iedzīvotāju izvēlētos 80 eiro iemaksas pensiju trešajā līmenī, nevis 50 "uz rokas"

Vairāk nekā puse jeb 52% strādājošo Latvijas iedzīvotāju izvēlētos 80 eiro iemaksas pensiju trešajā līmenī iepretim algas pielikumam 50 eiro apmērā, ja darba devējs piedāvātu šādu izvēli, aģentūru LETA informēja "Luminor Bank" pārstāvji, atsaucoties uz veikto aptauju.

Jautāti, ko iedzīvotāji izvēlētos - algas piemaksu 50 eiro "uz rokas" vai darba devēja veiktu 80 eiro ikmēneša iemaksu pensiju trešajā līmeni, lielākā daļa dotu priekšroku iemaksām pensijas uzkrājumam, bet 34% izvēlētos algas palielinājumu. 

Tikmēr 14% svārstījās un nevarēja izlemt. Bankas pārstāvji atzīmē, ka arī 2021.gadā veiktajā aptaujā rezultāti bija līdzīgi - toreiz par labu 80 eiro iemaksām pensijai izteicās 50% strādājošo iedzīvotāju, savukārt trešdaļa jeb 33% deva priekšroku algas pielikumam.

Ikviens iedzīvotājs katru gadu var atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no paša veiktajām iemaksām pensiju trešajā līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, bet pastāv līdzvērtīgi labvēlīgi nosacījumi darba devēja veiktajām iemaksām darbinieka labā, skaidro "Luminor Bank" pārstāvji. 

Darba devēja veiktās iemaksas līdz 10% no darbinieka bruto algas netiek apliktas ar darba devēja vai darba ņēmēja sociālās apdrošināšanas iemaksām, kā arī uzņēmumu ienākuma nodokli. Rezultātā, piemēram, lai nodrošinātu darbinieka algas pieaugumu "uz rokas" par 50 eiro, darba devējam tas izmaksā ap 89 eiro. Savukārt darba devēja iemaksa trešajā pensiju līmenī, piemēram, 80 eiro apmērā, nerada papildu izdevumus darba devējam, savukārt darbiniekam no šīs summas iedzīvotāju ienākuma nodoklis būs jāmaksā tikai brīdī, kad nauda tiks izņemta no pensiju trešā līmeņa. 

Lai gan aptaujas rezultāti liecina, ka iemaksas pensiju trešajā līmenī ir pietiekami motivējošs instruments, kopējais informētības līmenis par darba devēja iemaksām darbinieku pensijas uzkrājumam arvien ir zems, turklāt arī darba devēju iesaiste vēl nav īpaši augsta, secināts aptaujā.

"Luminor Bank" aptauja Latvijā veikta 2023.gada oktobra beigās sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat", aptaujājot 903 respondentus, kuri strādā algotu darbu.


Foto: Freepik; ilustratīvs