Latvietis uzstādījis neoficiālu niršanas rekordu

Rekorda uzstādītājs Sergejs Šuļga ar niršanu nodarbojas jau 16 gadus. Viss sācies ar to, ka bijusi vēlme ienirt pēc vēžiem. Laiks ir atmaksājies, un treniņi ir devuši rezultātu - nolaišanos 201 metra dziļumā Sarkanajā jūrā.

“Ir sasniegts jauns Latvijas rekords. Iepriekšējais tika uzstādīts 2007.gadā un sastādīja 186 metrus,” pauž Sergejs Šuļga.

Latvijā nav tādas daivinga organizācijas, kas varētu fiksēt šo rekordu, tāpēc tas paliek neoficiālā līmenī, tomēr Daivinga instruktoru profesionālās asociācijas (DIPA) pārstāvji atzīst Šuļgas sniegumu.

DIPA meistara pakāpes niršanas treneris Valters Preimanis saka: “Pēc tās informācijas, kas mums ir, mēs redzam, ka ir bijusi šī te sagatavošanās – pirms tam ar 60 metru dziļumu, tad 150 metru dziļumu. Šī pakāpeniskā sagatavošanās ir bijusi, un cilvēks ir pārbaudījis gan aparatūru, gan savas iespējas – fiziskās. Iegremdēšanās šādā dziļumā ir ļoti izaicinoša, tas ir ļoti drosmīgs gājiens.”

Šo nolaišanos palīdzēja veikt zemūdens nirēji no Ukrainas Vladislavs Tomaļs-Kaļinins un Jevgeņijs Komko, ar kuru Sergejs uztur kontaktus jau vairākus gadus. Viņu pieredze dziļos ūdeņos pārliecināja Sergeju izvēlēties tos kā nolaišanās biedrus.

Kā min Starptautiskās daivinga instruktoru profesionālās asociācijas instruktors Valters Freimanis, šādas nolaišanās ir iespējamas tur, kur dziļumā ūdens temperatūra ir komfortabla. Baltijas jūrā šādas nolaišanās nav iespējamas.

Valters Preimanis: “Ja mēs nirstam Latvijā, tad tādā dziļumā mums ir tikai daži grādi virs nulles. Siltais ūdens veicina šādas aktivitātes, mēs šo varam darīt, tai pašā laikā nosalšana notiek, jo cilvēka ķermenis atdziest, un jebkurā gadījumā pēc tik ilga laika pavadītā ūdenī, ķermenis... Jau ir hipotermijas pazīmes.”

Jāpiemin gan, ka pastāv arī citi riski – 60 metru dziļumā spiediena rezultātā gaiss kļūst indīgs. Tāpēc Sergejs ir niris ar skābekļa, hēlija un slāpekļa savienojumu zināmu kā TRI MIX. Neizvērtējot aprīkojuma specifiku, kā arī savas spējas, šāda aktivitāte var beigties traģiski.