Latgalē mazāk nekā puse ģimenes ārstu vakcinē paši

Sākoties vakcinācijai ģimenes ārstu praksēs, Latgalē dakteri atsaucās viskūtrāk. Lai gan no šī mēneša vakcinācijā jāiesaistās visiem ģimenes ārstiem, vairāk nekā puse mediķu Latgalē tomēr izvēlējušies noslēgt līgumu ar citu iestādi, nevis vakcinēt paši. Savukārt tie ārsti, kuri tomēr atraduši iespēju, nobažījušies, kā atrast laiku senioru vakcinēšanai, ja prakses pārpludina iedzīvotāji darbspējas vecumā.

Nacionālais veselības dienests šonedēļ publiskoja datus, cik katra ģimenes ārsta prakse vakcinējusi savus pacientus. ReTV interesējās to ģimenes ārstu praksēs, kurās starp reģistrētajiem pacientiem vakcinēti ir mazāk nekā 40%. “Katru dienu savakcinējam pa pieciem, desmit cilvēkiem. Ir ļoti liela noslodze. Zvana saslimušie, paralēli ir arī pieņemšana, zvani jāpieņem, jānoformē receptes, nosūtījumi uz rentgenu, Covid-19 testu,” saka Ingrīda Doroško, ģimenes ārste Rēzeknes novadā.

Daktere stāsta, ka pagājušonedēļ vairāku vakcinēto datus vēl nav paspējusi ievadīt E-veselības sistēmā. Līdzīgi stāsta arī Jāzepa Pogumiska praksē Indrā, kur uzsver, ka sistēma strādā lēni un ar kļūdām. “Vēstule man bija viena pabāzta te, zem durvīm, ar jautājumu: jūs vakcinējat vai čipojat?”

Savukārt Preiļu pusē vairāki ģimenes ārsti nevakcinē, jo vakcinācijas punkts izveidots vietējā slimnīcā. Tiek braukts arī vakcinēt uz mājām, bet ir arī situācijas, kad pacienti pārdomā pēdējā brīdī. “Visādi ir. Ir dzērāji, viņi piedzeras. Mums bija tā, ka piedzeras un nelaiž darbiniekus. Ir visādi. Ir tādi, kas ļoti pret, nekā nevar viņu uzrunāt. Nu, grūti iet,” atzīst Svetlana Lioznova, ģimenes ārste Preiļos. “Mums diemžēl iznāk vakcinēt ļoti daudz savus nereģistrētos pacientus. Viņi vienkārši atnāk un lūdzas, ka viņiem obligāti jāsavakcinējas. Un mēs cilvēcisku jūtu dēļ viņiem neatsakām, līdz ar to rindā paliek mūsu seniori,” saka Līga Kozlovska, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja.

Lauku ģimenes ārstu asociācijā uzsver, ka tie dakteri, kuri vakcinē paši, ir ārkārtīgi noslogoti. Tomēr statistika liecina, ka tādu Latgalē joprojām ir maz. Šobrīd paši vakcinē 62, bet sadarbības līgumu ar citu vakcinētāju noslēgusi 91 prakse. Tātad - šobrīd paši savās praksē vakcinē 40,5% Latgales ģimenes ārstu. Maija sākumā vakcinēja 31%. “No sākuma varbūt ģimenes ārstos nebija izpratne līdz galam, bija domstarpības, varbūt mēs nebijām kaut ko līdz galam nokomunicējuši kādā brīdī. Bet tendenci, es domāju, mēs varam vērtēt kā pozitīvu un labu,” saka Daiga Vulfa, Nacionālā veselības dienesta Līgumpartneru departamenta direktore.

Nacionālajā veselības dienestā skaidro, ka jau tuvākajā laikā lielāku atslogu ģimenes ārstiem vajadzētu sniegt pašvaldībām, kas tiek iesaistītas nevakcinēto apzvanīšanā un aicināšanā uz poti.


Foto: Freepik