Laikapstākļu ietekme uz gaisa kvalitāti mājoklī

Latvijā visa gada garumā esam pakļauti temperatūras un gaisa mitruma svārstībām. Karstums un aukstums mijas ar sausumu un drēgnumu. Katrai sezonai ir savas priekšrocības un trūkumi, taču esam iemācījušies ar tiem sadzīvot. Lai arī zinām, ka laikapstākļiem ir ietekme uz mūsu darbaspējām, labsajūtu, veselību un mājokļa ilgmūžību, ne vienmēr pievēršam tam pienācīgu uzmanību. 

Sutīga vasara nav nekāda Dieva dāvana

Tveicīga vasara ir patīkama tikai tad, ja vari atrasties vēsā mūra mājā vai sēdēt ēnā zem liela ozola zariem un neko nedarīt. Pretējā gadījumā pārlieks karstums un mitrums, sēžot iekštelpās, var sagādāt nevis prieku, bet ciešanas. 

Izturēt karstumu var palīdzēt biezi aizkari, regulāra vēdināšana un gaisa kondicionieris. Pēdējais ir īpaši noderīgs kā īstermiņa risinājums, jo spēj telpu ne tikai atdzesēt, bet arī mazināt gaisa mitrumu. Liekais kondensāts tiek uzkrāts ūdens tvertnē vai novadīts kanalizācijā. 

Ja vienīgā problēma ir pārlieks mitrums, nevis karstums, lētāka alternatīva kondicionierim ir gaisa sausinātājs. Šī tipa iekārtas visbiežāk lieto vannas istabā, pagrabā, garāžā, ģērbtuvēs vai dušas telpā. Profesionālie, industriālām vajadzībām pielāgotie gaisa sausinātāji ir dārgāki, taču arī krietni jaudīgāki nekā dzīvoklim vai mājai paredzētie. 


Rudenī sākas cīņa ar mitrumu un pelējumu

Nāk rudens apgleznot Latvju, bet tam līdzi nāk arī mitrums un dažādi mikroorganismi. Samērā biezs viesis ir pelējums, kas rada elpošanas problēmas un alerģijas, taču tas nebūt nav vienīgais. Brants jeb īstā mājassēne atšķirībā no pelējuma sēnītes, pats spēj ražot mitrumu un ir daudz agresīvāks. Ja tas iemetas mājas koka konstrukcijās, bieži vienīgais risinājums ir bojāto daļu vai pat sienas nomaiņa pirms ir sabojāta visa māja. (Starp citu brants var iemesties arī mūra ēkās, bet tad postījumi ir mazāki.)

Labākais veids, kā sevi pasargāt no pelējuma un branta, ir regulāra vēdināšana. Mājās, kur ar vēdināšanu vien ir par maz, ir jāuzstāda pienācīga ventilācijas sistēma, gaisa kondicionieri vai vismaz gaisa sausinātājs. Modernākiem mitruma savācēji paši spēj uzturēt normālu gaisa mitruma līmeni un paši izslēdzas brīdī, kad ūdens tvertne ir pilna.  


Ziema – ne tikai sniega prieki, bet arī sauss gaiss

Ziemā tiecamies ēst siltākus un barojošākus ēdienus, velkam biezākas drēbes un gribam patverties siltākās telpās. Diemžēl vēlmei pēc siltuma ir arī savas negatīvās īpašības. 

Centralizētā apkure ir ērta, taču istabā esošais gaiss kļūst pārlieku sauss. Zems gaisa mitruma līmenis veicina elpceļu kairinājumu, sausina ādu un mazina mūsu spējas pretoties dažādiem vīrusiem un baktērijām. Šis ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ ziemā slimoja biežāk. 

Gaisa kvalitātes uzlabošanai ziemā lieti noder gaisa mitrinātājs. Iekārta darbojas uz elektrību un ir salīdzinoši lēta. Samērā bieži to var izmantot arī kā gaisa aromatizatoru, turklāt optimāls gaisa mitrums telpās var tikt uzturēts automātiski. Ja negribat pirkt gaisa sausinātāju, var mēģināt izlīdzēties ar slapjiem dvieļiem vai ūdens trauku likšanu uz radiatoriem. Efektivitāte un kontroles iespēja šādiem pasākumiem gan būs būtiski zemāka.  


Pavasaris – ziedu un alerģiju laiks 

Pavasaris, iespējams, ir gada skaistākais laiks. Daba mostas, parādās pirmās lapiņas, ziedi, taču ne visi to var izbaudīt.  Samērā lielai daļai cilvēku ir alerģijiski pret ziedputekšņiem. Putekšņi var iekļūt mājoklī caur atvērtiem logiem, ventilācijas lūkām un durvīm. 

Lai mazinātu putekšņu koncentrāciju telpās, lieti noder speciālie gaisa attīrītāji ar HEPA filtriem. Gaisa attīrītājs ir labs pirkums arī cilvēkiem, kas ir jutīgi vai alerģiski pret putekļiem un cita veida piesārņojumiem. Jaudīgais HEPA filtrs spēj savākt gandrīz 100% sīko daļiņu un efekts ir jūtams. 

Dodoties ārā, mēs nevaram paņemt līdzi gaisa attīrītāju, bet varam padarīt savu dzīvokli vai māju par drošu patvēruma vietu. 


Sagatavo mājokli dažādiem laikapstākļiem 

Gadalaiki mainās, taču mēs varam darīt ļoti daudz, lai nodrošinātu telpās optimālu temperatūru un gaisa kvalitāti. Gaisa sausinātāji, mitrinātāji, kondicionieri, sildītāji – ierīču klāsts, kas var palīdzēt to izdarīt ir ļoti plašs. Kādam tie liksies tikai papildus tēriņi, taču parēķiniet, cik izmaksā darbaspēju pasliktināšanas, jūsu vai bērnu slimošana. 

Ir vērts investēt savā un ģimenes labklājībā un gaisa kvalitātes uzlabošanā. Ideālā gadījumā to vajadzētu darīt savlaicīgi. Kā vēsta latviešu sakāmvārds - ratus taisa vasarā, ragavas ziemā.