Lai samazinātu rēķinus, aicina renovēt mājas

Valmieras Rīgas ielā 18 ir trīsstāvu daudzdzīvokļu māja, kura celta ir pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. 2013. gadā tika pieņemts lēmums par mājas renovāciju, tad jau atlika vien sāk gatavot būvprojekta papīrus. “Pirms mājas remonta daudzi iedzīvotāji pārmeta - mēs atrodamies pilsētas centrā, māja ir bēdīgā izskatā, liels siltuma patēriņš, sienās plaisas bija. 2014. gadā tapa būvprojekts. Viss nenotiek tik ātri. Lēmums par remontiem ir no 2013. gada, projekts no 2014. Gada. 2018. gadā pabeigta renovācija. Tagad mēs trīs gadus izmantojam renovācijas, siltināšanas augļus, kad arī ir zināms ieguvums siltuma patēriņā, ko izmantojam jau trīs pilnus gadus, trīs pilnas sezonas saules paneļu darbību siltā ūdens sagatavošanā,” saka “Rīgas ielas 18” mājas padomes priekšsēdētājs Nauris Kalniņš.

Uz mājas ir uzstādīti 11 saules kolektori, kas silda ūdeni. Renovācijas darbos ietilpa mājas ārpuses siltināšana, nomainīts apkures siltummezgls, uzstādīti attālināti nolasāmie ūdens skaitītāji. Vienīgais, kas ir palicis - čuguna radiatori dzīvokļos. Nauris Kalniņš stāsta, ka tie ir vislabākie, tāpēc izlēma atstāt. Runājot par saules kolektoriem, plānots, ka spēs pildīt savu funkciju vismaz 25 gadus. “Svarīgākais, ka ziemā neiegūsi daudz siltumu no saules. Vasarā, kad ir karsts - saule spīd, visiem logi vaļā. Ūdeni karsējam ar centralizēto apkuri jeb centralizēti padodot karsto ūdeni. Mēģinām tikt no tā vaļā, samazināt izmaksas, kas veidojas karstā laikā sildot ūdeni. Tā efektivitāte parādās saulainās dienās. Tajos mēnešos, kad paziņojam par atslēgšanos no centralizētās siltuma apgādes, mums samazinās siltuma patēriņš ūdens sagatavošanai par 60% līdz 70%.”

Nauris Kalniņš stāsta, pateicoties tam, ka šī māja ir mazāka, nebija lielas grūtības visiem vienoties. “Ja esam mazāka ģimene, mazākā ģimenē var biežāk tikties, aprunāties un izskaidrot, jo bez runāšanas, protams, nekas nebūs. Jāskaidro, kāpēc to darām. Protams, kādam liekas, ka - tāpat kā jebkurā mājā - arī mūsu mājā ir vecāki cilvēki, kuri saka - manai dzīvei pietiek tā, kā ir, nevajag mums nekādu renovāciju, viss ir labi, kad nāks mani mazbērni šeit dzīvot, tad lai arī domā. Pārrunājot, mēs tomēr tos lēmumus pieņēmām. Es ieteiktu visiem tiem - domājot par mājas siltināšanu, domāt visu, ko jūs gribētu izdarīt. Parēķināt un pakonsultēties ar ekspertiem, kas ir izdevīgāk. Neskatīties uz šodienas problēmu, bet skatīties uz to, kā nākotnē būtu labāk. Ja tad mēs sapratām - pirms deviņiem gadiem -, ka elektrība un degviela, viss paliks dārgāks, pieļauju, ka nākamgad būsim vēl lielākos plusos!”

Redzot to, ka cenas strauji pieaug, Nauris iesaka visiem nosiltināt māju. Pie tam, ja ir pieejams atbalsts, jo ne tikai viņa pārstāvētā māja, bet arī citas, ir kā pierādījums, ka var dzīvot vēl lielākās ērtībās un lētāk.