Lai glābtu mazuļus, Latvijā izveido pirmo Mātes piena banku

Ik gadu Latvijā aptuveni tūkstoš mazuļu piedzimst priekšlaicīgi. Mātes piens daļai no viņiem ir vitāli nepieciešams, lai mazuļi izdzīvotu. Bērnu slimnīcā Rīgā beidzot atklāta Latvijā pirmā Mātes piena banka. Eiropas Savienībā Latvija un Rumānija ir pēdējās valstis, kur līdz šim tāda vēl nebija izveidota.

Mazulim, pasaulē nākot pirms laika, ne visām māmiņām ir savs piens, tāpēc gandrīz visur Eiropā darbojas Mātes piena banka. Tā ir iespēja ar krūti barojošām mammām pienu ziedot citu priekšlaikus dzimušu bērnu pabarošanai. “Ja šis projekts palīdzējis jeb palīdzēs kaut vai vienam bērnam izdzīvot, pasargās no invaliditātes, jau tas sevi attaisnos. Mātes piena banka sevi pilnībā kapacitātē varēs palīdzēt līdz pat 100 ģimenēm gadā, tādām, kur bērniņi ienāk priekšlaikus,” saka Valts Ābols, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas (BKUS) valdes priekšsēdētājs.

Mātes piena bankas mērķis ir palīdzēt priekšlaikus dzimušiem mazuļiem, kuru svars ir mazāks par pusotru kilogramu. Pienu var ziedot pilngadīgas māmiņas, kuras zīda bērnu vecumā līdz 12 mēnešiem. Pirms pienu ziedot, sievietei veiks veselības pārbaudi un dažādas analīzes. “Pirms pieņemt lēmumu kļūt par mātes piena donori, jāsaprot, ka tas būs pietiekami ilgs sadarbības laiks. Tas nav kā asinsdonors - vienreiz nodod. Tad kādu brīdi var nenodot. Ja izvēlies kļūt par donoru, tas būs vairākus mēnešus, notiks caur bērnu slimnīcu,” skaidro Renāte Snipe, BKUS virsārste.

Plānots ka gadā Bērnu slimnīcas paspārnē izveidotajā Mātes piena bankā varētu savākt aptuveni 400 litrus krūts piena. Pašlaik piena bankā uzkrājumi vēl nav izveidoti, sadarbība notiek ar divām donorēm. BKUS Neinatoloģijas klīnikas vadītāja Dace Sniedze: “Mēs ļoti, ļoti gaidām. Esam šobrīd gatavi strādāt ar piecām, bet nākotnē ceram, ka būs vismaz desmit donores vienlaikus.”

Vismaz pirmo gadu mātes pienu no piena bankas saņems tikai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nonākušie priekšlaikus dzimušie mazuļi. Atrisinot formalitātes, kā arī loģistikas uz uzglabāšanas jautājumus, to varētu piegādāt ārstniecības iestādēm arī reģionos. Piemēram, Vidzemes slimnīcas jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā ik gadu šāda palīdzību būtu nozīmīga pieciem līdz desmit mazuļiem. Vēl nesen nodaļā bijis kāds priekšlaikus dzimis bērniņš, kura māmiņai trūka pieniņa. “Mammītei bija visādas veselības problēmas un [jālieto] medikamenti, nebija tik daudz tas pieniņš, cik gribētos. Tad viņa saka: “Manai māsai arī ir zīdainis un viņa varētu…” Bet diemžēl ir tā, kā ir. Mēs tā nevaram vienkārši paņemt no māsas. Ir jāpārbauda tas pieniņš,” saka Ilze Eglīte, SIA “Vidzemes slimnīcas” jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas virsārste.

Donoru piens Mātes piena bankā var glabāties sešus mēnešus. 


Foto: Freepik