Lai gada putnam būtu vairāk ligzdošanas vietu, iesaka nebūt pārāk kārtīgiem

Ik gadu dabas draugu un pētnieku biedrības izraugās attiecīgā gada augu, gada putnu, dzīvnieku un kukaini. Latvijas Ornitologu biedrība (LOB) par 2023. gada putnu ir izvēlējusies lakstīgalu. Savukārt Latvijas Botāniķu biedrība lēmusi, ka par šī gada augu kļūs parastā purvpaparde. Mērķis – pievērst sabiedrības uzmanību dabas daudzvedībai, aizsardzībai un pētīšanai. 

Dabā pašlaik ir miera periods. Vasarā vīterojošie putni ir dienvidos, bet tie, kas palikuši, aizņemti, meklējot pārtiku. Dzīvā daba ziemo, arī cilvēki ziemas mēnešos par dabas daudzveidību aizdomājas daudz retāk. Taču, atsākoties pavasarim un vasarai, caur katru dabas pētnieku izraudzīto šī gada dabas simbolu būs iespējams izzināt daudz plašāku tēmu loku, kas saistīts ar dabas daudzveidību un aizsardzību. 

Maijā un jūnijā Latvijas laukus un mežus pieskandina lakstīgalu balsis. Pats putniņš gan ir neuzkrītošs un neliela auguma. Kā ReTV norāda LOB, pēdējo aptuveni 20 gadu laikā šo skanīgo dziedātājputnu skaits pie mums sarucis aptuveni par ceturto daļu. Kāpēc tā notiek, pagaidām var tikai minēt. Visdrīzāk pie vainas ir klimata pārmaiņas un pieaugošā lauksaimniecības intensitāte. LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus saka: “Pēc 100 gadiem mūsu lakstīgala šeit var nebūt. Sastopamas tikai caurceļojot ceļā uz savām ligzdošanas vietām tālāk ziemeļos. Kā redzam pēc citām putnu sugām, mēs viņiem to dzīvi varam izbojāt vēl ātrāk, nekā iestājas negatīvas klimata pārmaiņas.”

Lai lakstīgalām pie mums būtu vairāk ligzdošanas vietu, ornitologs iesaka savos dārzos nebūt pārāk kārtīgiem un atstāt kādu stūrīti arī putniem. Ķerus: “Lakstīgalas ligzdas taisa pērnajās lapās uz zemes, dažādos krūmos. Tas nozīmē, ka var kaitēt arī tāda pārlieka uzcītība arī no mūsu puses, izskasot līdz pēdējai lapiņai zem katra krūma. Tad lakstīgalām vairs nav vietas, kur ligzdot.”

LOB min, ka lakstīgala kā 2023. gada putns izraudzīta arī tādēļ, ka to uzskata par nozīmīgu dabas simbolu Ukrainā. Savukārt Latvijas Botāniķu biedrība par šī gada augu ir izvēlējusies parasto purvpapardi. Šis augs Latvijā esot samērā bieži sastopams. Tā kā tas aug ļoti mitros un pat slapjos mežos, cilvēki to reti pamana. “Mežsaimnieciski slapjie meži uzskatāmi par tādiem, no kā jātiek vaļā, jāpadara produktīvāki. Līdz ar to koki aug resnāki, bet pazūd augu daudzviedība. Purvpaparde ir viens no ļoti labiem piemēriem,” norāda Latvijas Botāniķu biedrības valdes locekle Anete Pošiva-Bunkovska.

Latvijas Botāniķu biedrība, tuvojoties vasarai, rīkos augu iepazīšanas ekskursijas, aicinot kopā doties aplūkot parasto purvpapardi. Savukārt Ornitologu biedrība maijā un jūnijā aicina portālā “dabasdati.lv” ziņot par lakstīgalu novērojumiem. Ķerus: “Tās ir sugas, kuru dēļ ir vērts pievērst sabiedrības uzmanību, jo bieži ir tikai daži speciālisti. Ļoti liela loma ir sabiedrības iesaistei, lai pazīst augus un dzīvniekus un par to ziņo.”

Jau nākamnedēļ Latvijas Dabas muzejs izziņos 2023. gada dzīvnieku. Savukārt kukaiņu pētnieki paziņos, kurš kļūs par šī gada kukaini. 


Foto: Jānis Šatrovskis