Lai cīnītos ar dzērājšoferiem, apsver arī kriminālatbildību

Rīt apritēs gads, kopš spēkā ir administratīvās atbildības likums. Tā ietvaros dzērājšoferiem vairs netiek piemērots administratīvais arests, bet gan nosaka lielākus naudas sodus, ir pagarināts tiesību atņemšanas termiņš. Cik tas ir efektīvi? Vai šāda kārtība disciplinē tos, kuri gatavi sēsties pie stūres reibumā?

Valsts policija (VP) kopā ar ReTV Ziņu komandu traucas aizturēt vadītāju, kurš pie stūres sēdies alkohola reibumā. No šādas rīcības viņu nav atturējis naudas sodas, kas var sasniegt pat 2000 eiro un tiesību atņemšana līdz pat pieciem gadiem. Valsts policijas pārstāve Kristīne Boževniece teic, agrāk piemērotais administratīvais arests par braukšanu reibuma vadītājus esot disciplinējis vairāk. “Nevis no tā naudas soda, bet no tā aresta šausmīgi bijās un mēģināja visādi to apiet, izvairījās, iebilda. Jo pēc tam, ar pašiem runājot, atzina, ka tās desmit dienas izolatorā no sabiedrības un ģimenes noslēgta, kas ir jāizcieš, tas tomēr ir ļoti nepatīkami.”

Statistika liecina, ka, kopš spēkā stājies administratīvās atbildības likums un palielināti naudas sodi, kā arī tiesību atņemšanas termiņi, dzērājšoferu skaits nav samazinājies. Ja 2020. gadā pie stūres pēc grādīgo dzērienu lietošanas aizturēti 3527 vadītāji, tad 11 mēnešos, kopš spēkā ir jaunais likums, aizturēti 3165 vadītāji. “Vidēji tas ir vīrietis vecumā no 31 līdz 45 gadiem, diemžēl divas trešdaļas no visiem aizturētajiem ir reibumā vairāk nekā pusotru promili, no tā var secināt, ka viņi nespēj adekvāti rīkoties un paredzēt sekas,” pauž Juris Jančevskis, VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks.

Valsts policijā atzīst, ka atgriezties pie administratīvā aresta dzērājšoferiem, visdrīzāk, vairs nebūs iespējams. Taču kriminālatbildība par braukšanu reibumā varētu būt viens no risinājumiem, kā atturēt vadītājus no sēšanas pie stūres reibumā. Šāds ierosinājums reizi jau izskatīts Saeimas komisijā, tomēr atsaucību nav guvis.

Šāda kārtība sekmīgi jau ieviesta kaimiņos - Lietuvā un Igaunijā, Latvijā par to varētu spriest jau rudenī. Tikmēr Valsts policija ir gandarīta, ka arī iedzīvotāji aktīvi ziņo, pamanot, ka kāds potenciāli pie stūres sēžas reibumā, apdraudot citus satiksmes dalībniekus. Šādi zvani policijai ļauj nekavējoties reaģēt.

Valsts policijā vērtē, šī gada laikā, kopš spēkā ir jaunais administratīvās atbildības likums, policijas darbinieku ikdiena krietni mainījusies. Daudzi administratīvie procesi ikdienā notiekot krietni ātrāk, tikmēr vairāk laika esot nepieciešams, lai cilvēkiem skaidrotu, kur un kā viņi var iepazīties ar lēmumu par piemēroto administratīvo pārkāpumu.



Foto: FreePik