Lai celtu latviešu pašapziņu, ir jāšuj karogā saulīte

Mūsu valsts neatkarības simbolu – sarkanbaltsarkano karogu – Satversmē noteica aptuveni trīs gadus pēc valsts dibināšanas – 1922. gada sākumā, taču tā vēsture ir senāka. Tāpat arī karoga izskats – viens no karoga variantiem bijis ar saules simbolu. 

Latviešu nacionālie karogi bijuši dažādos sarkanās krāsas toņos, ar dažāda platuma baltām svītrām, taču vēl bijis arī karogs ar sauli kreisajā augšējā stūrī. Šādu ideju 1916. gadā īstenojis viens no aizrautīgākajiem Latvijas neatkarības idejas popularizētājiem Jānis Lapiņš. “Jānis Lapiņš ir pedagogs, strādāja ar skolām, vadīja bēgļu komiteju. Viņš teica tādus vārdus, ka “lai celtu latviešos pašapziņu, ir jāšuj karogā saulīte”. Pašapziņa tajos laikos bija ļoti zema – izpostītas ģimenes, izpostītas mājas. Skolā viņam bija skolniece Mariannna Straumane uzšuva karogus – trīs lielos un vairākus mazos,” stāsta Zemessardzes 27. kājnieku bataljona Veterānu apvienības priekšnieks Jānis Bahmanis.

Šī latviešu nacionālā karoga ekspozīcijas, kas izvietota Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štāba ēkā, autors ir Jānis Bahmanis. Viņš reiz arī ir veidojis Zemessardzes 27. kājnieku bataljona karogu un krūšu zīmi. Sāku padziļināti skatīties šo karogu vēsturi. Arī Tālis Pumpuriņš daudz palīdzēja, bet pamatā nāca šī Veselava, kur ir dzimis Jānis Lapiņš. Visa tā ideja – patīk saulīte, patīk saulīte, jo mums arī kokardē saulīte, arī Valmieras bataljonam ir saules simboliņš. Tā ir saulīte, tur nevajag neko jaukt.”

Veterāns uzskata, ka saules simbols iet cauri gadsimtiem un turpinās. To varot redzēt, piemēram, filmā “Dvēseļu putenis”. Bahmaņa kungs atzīst, ka arī pats šo karogu ar saulīti mēdz svētkos pacelt. Šajā svētku laikā pārdomās par karoga nozīmi mūsdienās dalās arī pulkvedis Gunārs Kauliņš. “Kas mums ir mūsu Latvijas valsts karogs, kā mēs to godājam, vai mums katram mājās ir karogs, vai nav karoga, vai tas ir mums mastā vai nav? Te es gribu pastāstīt savu pieredzi par ASV karogu. Pēc mācībām pienāk man amerikāņu komandieris. Viņš saka: “Komandiera kungs, atdodiet man šo karogu!” Es saku – kāpēc? Viņš saka, ka karogs pieskārās zemei. Viņiem tas tai nedrīkst pieskarties. Vai mēs tā darām? Droši vien, ka nē.”     

Jāpiemin, ka līdz septembrim šī ekspozīcija skatāma karavīriem un zemessargiem militārā teritorijā, taču plānots, ka rudenī tā būs pieejama arī civilajiem iedzīvotājiem kādā vietā Valmierā.