Lāču epopeja noslēgusies; veiksmīgi iemidzina un izšķir

Lāču operācija galā - šonakt tā Smiltenes novada Grundzāles pagastā noslēdzās ar dzīvnieku iemidzināšanu, abus pusaudžus izšķirot un nogādājot drošā vidē, lai netraucētu iedzīvotājiem. Tostarp eksperti atzinuši, ka, iespējams, lāči no mazotnes bijuši cilvēku pieradināti, tāpēc viņiem ciemošanās pie mājām ir ierasta nodarbe.

Lāču ķeršana ilgusi vismaz nedēļu. Šonakt lāči beidzot tika notverti - viss sākās četros dienā svētdien, dzīvnieku izlaišana jau citā mežā notika šorīt trijos. Kā pirmo variantu lāču ķeršanā izmantoja ķeramkastes, tajās kā ēsma izmantots medus, bet uz to ķepaiņi neuzķērās. Nākamais solis - jāpiezogas nelielā attālumā pie dzīvniekiem un jāiemidzina. “Brūnajam tika iešauts, viņš aizskrēja uz mežu, otrs viņam sekoja. Tad sākās tā sarežģītākā lieta, jo viņi ielīda tādā diezgan biezā mežā, brūnais aizmiga, bet savukārt melnais pie viņa staigāja apkārt. Bija ļoti, ļoti sarežģīti. Patiesībā - nevarēja pietuvoties, jo viņš rūca, bija gatavs uzbrukt, nu, var teikt, ka viņš aizstāvēja savu sugas brāli,” skaidro Rolands Auziņš, Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis.

Operācijā piedalījās arī veterinārārsts, kurš palīdzēja noteikt zāļu devu, bet risks pastāvēja - pārāk liela deva var lāci arī nogalināt. Vislabāk noteikt zāļu devu ir nosvērt, bet tas nebija iespējams, tāpēc nācās pielietot minimālāko devu. Šāvienus izdarīja profesionāļi, viens bija Latvijas snaiperis, otrs no Igaunijas. Lai varētu izdarīt efektīvu šāvienu, nācās lācim atrasties vismaz 20 metru attālumā. “Šīs te iemidzināšanas šautenes un šautras ir no plastmasas. Nepatīkams vējš arī bija, un, lai mums tomēr būtu samērā precīzi un skaista būtu šī iemidzināšana, tad mums bija jāpietuvojas maksimāli tuvu. Jo tuvāk mēs esam pietuvojušies, jo labāk,” saka Gvido Prudņikovičs, Vides risinājumu institūta pārstāvis.

Gvido Prudņikovičs ir atbildīgais par dzīvnieku iemidzināšanu. Šī nebija pirmā reize, kad nākas iemidzināt dzīvnieku, bet sastapties ar lāci nācies pirmo reizi mūžā “Tajā pašā procesā, kad nepārtraukti ir jādomā, jāseko līdzi viņam un jāmēģina rast risinājums, tajos apstākļos, kuros viņš ir, nav pat fiziski laika domāt par kādām bailēm. Bez šaubām, mēs apzināmies to, ka viņš ir plēsējs, tikai nepilnus divus gadus vecs. No viņa var briesmas draudēt, bez šaubām, tur ir sava piesardzība, jo jebkurā vietā, kur mēs gājām, tuvojamies klāt, jebkurā gadījumā mēs skatāmies, lai būtu mazliet lielāki koki mums blakus, aiz kuriem mēs varam paslēpties vai apiet uz riņķi, ja nu gadījumā tiešām ir kaut kas tāds, kas mums varētu radīt bīstamības mirkli.”

Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas direktors ReTV stāsta - komandai nācās domāt uz vietas citus variantus, jo miega zāļu iedarbība ir tikai pusstundu, bet nomodā esošais lācis sargāja savu aizmigušo biedru. “Tad kaut kādā veidā tomēr izdevās iešaut arī melnajam lācim, bet, tā kā stress jau sāka darboties, tad zāļu iedarbība nebija uzreiz. Tomēr viņš aizvirzījās projām no tā brūnā lāča, tad mēs varējām brūno sasiet un iznest no meža ārā, ielikt iekšā transportējamā kastē. Tad tika veikta operācijas otrā daļa - melnā lāča ķeršana.”

Vietējiem iedzīvotājiem šis laiks bija satraukuma pilns, jo nezināja, kad lācis var atnākt un kādu ļaunumu izdarīt. “Noteikti, ka iedzīvotāji, zinot to, ka lāči ir notverti, uzelpo, ka, no rīta izejot ārā, nesecināsi, ka atkal lācis tev kaut ko ir sademolējis,” pauž Egija Cekula, Smiltenes novada pašvaldības policijas priekšniece.

 Pēc iemidzināšanas abiem lāčiem ausīs ievietotas krotālijas plāksnītes ar identifikācijas numuru, lai tos varētu vieglāk atpazīt. Bet ekspertiem radies viedoklis par viņu dzīvi mazotnē. “Šī lāču uzvedība ir sekas cilvēku darbībai. Mēs cīnījāmies ar cilvēku darbības sekām. Acīmredzot šie lāči ir kādās mājās audzēti, viņi ir turēti no mazotnes - tas ir pēc visām pazīmēm, jo ne par velti viņi nāca uz cilvēku mājām,” skaidro Rolands Auziņš.

Viens lācis tagad mīt Smiltenes novada mežos; otrs - Valkas novadā, purvainās un nomaļās vietās. Attālums starp abiem cīņu biedriem šobrīd esot 50 kilometri. Eksperti cer, ka abi sirotāji nesatiksies, lai kopā neturpinātu savus nedarbus.


Foto: Freepik