Laboratorijas pārslogotas - uz kovida testu jāgaida pat nedēļa

Ik dienas pieaugot inficēto personu skaitam, kāpj arī laboratoriski testēto iedzīvotāju daudzums. Šobrīd daudzās Latvijas pilsētās veidojas situācija, kad rindā pēc testa jāgaida pat vesela nedēļa. Šo problēmu apzinās arī Veselības ministrija, taču pagaidām konkrētus risinājumus nespēj piedāvāt.

Šajās dienās vietnē “Twitter” daudzi tā lietotāji dalās pārdomās, cik garas rindas veidojas, lai nodotu laboratorisko kovida testu. Laboratorijas esot pārslogotas, arī rezultāti ne vienmēr pienākot laikā.

“Ņemot vērā rindas uz testiem Rīgā, ar lielu steigu jāpārskata testēšanas algoritmi, jo masveida laboratorijas testiem maza jēga, ja pie tiem netiek ātri,” raksta kāds vīrietis.

“Laboratorijas ir uzkārušās. 24 stundas kopš testa nodošanas - rezultātu nav. Pieraksts uz testu pēc nedēļas,” raksta kāda sieviete.  

Pēc eVeselības punkta datiem, redzams, ka visātrāk laboratoriskajam kovida testam iespējams pieteikties Rēzeknē. Tur to var veikt jau rīt. Tikmēr Liepājā, Rīgā un Daugavpilī testu var veikt tikai nākampirmdien vai otrdien. Valmierā testam var pieteikties vien pēc nedēļas. Bet visilgāk jāgaida Olainē un Ogrē, kur testu varēs veikt tikai nākamceturtdien.

ReTV žurnāliste Zane Eniņa šo svētdien mēģināja veikt pierakstu valsts apmaksātam kovida testam Valmierā. Tuvākais pieejamais laiks bija ceturtdien. Lai ātrāk būtu skaidrība, viņa kopā ar ģimeni izvēlējās šodien testu veikt Cēsīs. “Mans dēls saslima piektdien, bija temperatūra un citi simptomi, svētdien pieteicāmies, pirmdienas rītā viņš jau bija žirgts. Nu jau var teikt, ka gandrīz vesels. Kamēr sagaidīja pārbaudi, jau ir izveseļojies.”

Zane stāsta, ka analīžu nodošanas vietā katrai personai atvēlētas piecas minūtes. Lai sagatavotu dokumentus, ar to esot bijis par maz, tāpēc pie testēšanās punkta veidojusies cilvēku drūzma. “Uz tādām trepītēm cilvēki tur stāvēja kādi seši aiz mums, kamēr mūs tur pārbaudīja. Tā aprite, tas ir konveijers, tur nāk viens aiz otra. Es nezinu, vai tur paspēj kaut kā tās telpas izdezinficēt. Es ļoti šaubos.”

Nepatīkami pārsteigta Zane Eniņa bijusi arī par to, ka brīvdienās Valmierā nestrādā neviens kovida analīžu nodošanas punkts. Vidzemē tikai Cēsīs brīvdienās vienā punktā testu iespējams veikt pusi dienas. Izrādās - līdzīga situācija ir arī citos Latvijas reģionos.

Par to, ka kovida laboratorisko izmeklējuma veikšana šobrīd esot apgrūtināta, informēta ir arī Veselības ministrija. Tas esot saistīts ar lielo iedzīvotāju saslimstību, kā arī kontaktpersonu testēšanu, tā ReTV Ziņām rakstiski skaidro Veselības ministrija: “Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests kopīgi ar laboratorisko pakalpojumu sniedzējiem meklē risinājumus papildu resursu novirzīšanai testu veikšanai, kā arī strādā pie citiem pasākumiem, lai prioritizētu laboratorisko testu veikšanas apstākļus, piemēram, pārskata Covid-19 testēšanas algoritmu.”

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ReTV viens spēj norādīt, ka laboratoriju jaudas ir ierobežotas, galvenokārt jau medicīnas personāla trūkuma dēļ. “Tas, kur laboratoriju kapacitātes trūkst ir, lai noņemtu testus, iespējas mediķu klātbūtnē, būdiņās un speciālajās klientu apkalpošanas vietās, uzņemt cilvēkus, epidemioloģiski droši ar viņiem strādāt. Tā ir sistēmas šaurā vieta.”

Ministrs vēl norāda, ka, iespējams, laboratorijas nedaudz atslogos pieņemtais lēmums, ka bērni, kuri noteikti kā kontaktpersonas, izglītības iestādēs bez laboratoriski veikta testa turpmāk varēs atgriezties pēc desmit dienām, bet tie, kuri inficējušies ar kovidu, jau astotajā dienā, ja nav slimības simptomu. 


Foto: Freepik