Labdarības projekts nedziedināmi slimu bērnu vecāku atbalstam

“Auklīte svarīgiem dzīves mirkļiem”. Tā sauc labdarības projektu, ko sadarbībā ar “Ziedot.lv” īsteno Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība. Par saziedoto naudu iecerēts sniegt atelpas brīdi vecākiem, kuri diendienā aprūpē savus smagi slimos vai nedziedināmos bērnus.

Pat visaizņemtākie cilvēki cenšas atlicināt laiku sev, lai atpūstos un neizdegtu. Īpaši kopjamo bērnu vecākiem šādas iespējas tikpat kā nav. To sniegt ir projekta īstenotāju nolūks. “Šī ir ļoti vērtīga programma, kura dod atbalstu nedziedināmi slimu bērnu vecākiem, viņu ģimenēm kaut mazliet saņemt atelpas brīdi savā smagajā dzīves mirklī, kad bērniņš ir 24/7 nedziedināmi slims mājas aprūpē, kuru nodrošina vecāki. Bieži vien šajās ģimenēs no vecākiem ir mamma vienīgā šī bērniņa aprūpētāja. Un, lai šajos mirkļos mammai būtu vismaz kāda iespēja iziet ārā vai apmeklēt pārējo bērnu pasākumus, vai tie būtu izlaidumi, Ziemassvētku eglīte bērnu dārzā vai mammai pie ārsta aiziet,” saka Ilze Ošāne, “Ziedot.lv” pārstāve.

Izrauties no ikdienas, piemēram, lai pastaigātos vai palasītu grāmatu, nav vienkārši arī tāpēc, ka īpašā bērna aprūpi nevar uzticēt cilvēkam bez priekšzināšanām un speciālas sagatavotības. “Bērniem var būt gan traheostoma, piemēram, kas palīdz viņam elpot. Lielai daļai bērniņu ir gastrostoma, tātad - viņš neēd caur muti, viņš barojams caur īpaši izveidotu atveri, stomu. Līdz ar to šiem cilvēkiem ir jābūt īpaši apmācītiem,” skaidro Dace Kluša, Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības pārstāve.

Sanitas Ziediņas īpašais bērns ir sešus gadus vecais Artūrs, kurš ir gulošs, pats neēd un nenokārtojas, ik pa trim stundām ir jāgroza, lai neveidotos izgulējumi. Gluži kā komanda visa ģimene, arī abi zēna brāļi iesaistījusies Artūra aprūpē. Tas nozīmē, ka visi kopā no mājām iziet reti. “Mums šogad ir liels notikums ģimenē: mēs ar vīru būsim vedēji manam brālim, un mūs šis jautājums nedaudz satrauc, jo mēs pilnvērtīgi nevarēsim tur piedalīties, jo jādomā par mūsu īpašo bērnu. Kuram uzkraut? Kuram no tuviniekiem? Jo visi tuvinieki grib izbaudīt pasākumu,” stāsta mamma.

Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības uzskaitē ir gandrīz 400 ģimeņu, kurās ir bērni ar neizārstējamām slimībām un smagu funkcionālo stāvokli. Par saziedoto naudu biedrība nodrošinās auklītes klātbūtni 30 ģimenēm pa astoņām stundām mēnesī astoņu mēnešu garumā.

Labdarības projekts, kas šobrīd tiek īstenots tikai Rīgā, iecerēts arī kā paraugs citām pašvaldībām, lai parādītu, kā ne tikai kvalitatīvi organizēt šāda veida pakalpojumu, bet likt aizdomāties par tā nepieciešamību.


Foto: FreePik