Kurzemē visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu

Laikam kļūstot siltākam, cilvēki arvien vairāk dodas pastaigās brīvā dabā. Pavasaris liek sarosīties arī ērcēm. Viena no izplatītākajām un bīstamākajām neiroinfekcijām bērniem un pieaugušajiem ir ērču encefalīts. Visaugstākā saslimstība ar to ir konstatēta Kurzemē. Valsts šajās endēmiskajās teritorijās paredzējusi bezmaksas vakcināciju bērniem.

Lai arī ir februāra vidus, pirmās ērces jau ir modušās. Kustības tām ir lēnas, bet galvenais ir uzrāpties uz kāda stiebriņa, lai tad ar nadziņiem varētu noķert kādu garām ejošu dzīvnieku vai cilvēku un tikt pie maltītes.

Ik gadu Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) nosaka endēmiskās teritorijas, kur pēdējo piecu gadu laikā pēc epidemioloģiskās uzraudzības datiem ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu. Tā ir Kurzeme, konkrēti Kuldīgas, Ventspils, Talsu un Dienvidkurzemes novadi. Visaugstākais rādītājs ir Kuldīgas novadā – vidējais gadījumu skaits ir 86,6 uz 100 000 iedzīvotājiem. “Ja mēs ņemam vidējo saslimstības rādītāju piecu gadu laikā, tad šajās teritorijās ir 62 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, kas ir 7,3 reizes lielāks nekā visā Latvijas teritorijā,” saka Viktorija Černiševa, SPKC epidemioloģe.

Kāpēc ērcēm iepatikusies tieši Kurzeme? Entomologs Voldemārs Spuņģis stāsta, ka trīs gadus no 2018. gada pētījis, kāda ir ērču izplatība Latvijā. Tas parādījis, ka ierasto ganību un suņu ērču skaits visos reģionos būtiski neatšķiras. Kurzeme ir viesmīlīga ar savu silto klimatu, pēdējo 20 gadu laikā pakāpeniski no Viduseiropas Kurzemi kā labu vietu dzīvošanai iecienījušas ornamentētās pļavērces. “Ziemupē uz 100 metriem mums bija ap 250, 260 ērču. Tas nozīmē, ka vietām šo ērču koncentrācija ir ārkārtīgi augsta. Ērcēm svarīgi. Lai būtu kaut kas aizaudzis, lai būtu daudz meža dzīvnieki, kuri izbaro tās ērces un iznēsā viņas pa visiem biotopiem. Iespējams, ka Kurzemē šī situācija ērcēm ir labvēlīgāka kā citur Latvijā, tāpēc labāka iespēja pārnest ērču encefalītu un Laima slimību,” skaidro Voldemārs Spuņģis, entomologs.

Ja, piemēram, pret tādām ērču pārnēsātām slimībām kā Laima slimība un ērlihioze, vakcīnu nav, tad pret centrālās nervu sistēmas slimību – ērču encefalītu – ir. Endēmiskajās teritorijās deklarētajiem bērniem no 1 līdz 18 gadu vecumam vakcīna ir bez maksas. Visā Latvijā tā bez maksas ir bez vecāku gādības palikušajiem bērniem. Uzrunātie ģimenes ārsti atzīst, ka interese par vakcinēšanos pret ērču encefalītu ir, īpaši pavasarī. “Vairāk nāk pieaugušie, bet arī daudz labāk vakcinē bērniņus pret ērču encefalītu nekā pret citām saslimšanām,” saka Rūta Eglīte, ģimenes ārste.

Vidēji gadā pret ērču encefalītu vakcinējas 55-58 000 iedzīvotāju, pērn valsts apmaksātu vakcīnu saņēmuši aptuveni 8000 bērnu.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik