Kurzemē sāk visaptverošas paliatīvās aprūpes pilotprojektu neizārstējamiem pacientiem

Veselības ministrija (VM) Kurzemē sāk īstenot pilotprojektu, kura ietvaros apmēram 150 pilngadīgiem pacientiem, kuru izārstēšana vairs nav iespējama, tiks sniegta visaptveroša paliatīvā aprūpe pēc aptuveni tāda paša principa, kā tas jau gadiem tiek darīts bērnu vidū. Īpaši izveidota speciālistu komanda, pielāgojoties katra pacienta vajadzībām, sniegs medicīnisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu ar mērķi nodrošināt labākos iespējamos dzīves apstākļus cilvēka mūža pēdējos brīžos.

Šā gada desmit mēnešos Latvijā paliatīvās aprūpes pakalpojumus izmantojuši aptuveni 2100 pacientu, taču īsti nav zināms to cilvēku skaits, kuriem būtu nepieciešama šāda palīdzība valstī, bet tā nav saņemta. Neizdziedināmiem pacientiem Latvijā šobrīd aprūpei ir piedāvātas divas iespējas - to var saņemt stacionāri septiņās ārstniecības iestādēs valstī, kā arī ambulatori, prasot palīdzību ģimenes ārstam, lūdzot aprūpi mājās, vai saņemot konsultācijas pie paliatīvās aprūpes speciālistiem. Vairākas organizācijas un mediķi gan šo valsts piedāvājumu gadu no gada kritizē, norādot, ka sistemātiska paliatīvā aprūpe drīzāk eksistē tikai “uz papīra’’ nevis īstenojas reālā dzīvē. “Cik esmu dzirdējusi no cilvēkiem, visgrūtākais ir atrast, kur un kā nodrošināt šo pakalpojumu, jo ir gadījumi, kad viņi saņem aprūpi uz šīm te septiņām vai desmit dienām, pēc tam atgriežas mājās un iesaista visu ģimeni, lai aprūpētu slimo cilvēku. Cik daudz kas, kam pienākas - tieši ir tas sarežģītākais, jo trūkst informācijas,” stāsta Baiba Ziemele, NVO “Latvijas Reto slimību alianse” valdes priekšsēdētāja.

Lai labotu šīs nepilnības, Veselības ministrija uzsākusi pilotprojektu pieaugušiem paliatīvās aprūpes pacientiem, piedāvājot pakalpojumu kopumu, kas diži neatšķiras no tā, kāds jau tiek nodrošināts bērniem. Proti - speciālistu komanda, kas sastāv no fizioterapeitiem, psihologiem, ārstiem, sociālajiem darbiniekiem, 12 mēnešu garumā nodrošinās bezmaksas atbalstu pacientam un viņa ģimenei visas diennakts garumā, - dodoties uz mājām, sniedzot attālinātas konsultācijas, kā arī vajadzības gadījumā nogādājot cilvēku slimnīcā. “Pilotprojektā, visticamāk, tiks iesaistīti esošie speciālisti, jo tādu paliatīvās aprūpes speciālistu ir ļoti maz, viņu nepietiek, tādēļ, ka šo specialitāti ārsti izvēlas nelabprāt, tā ir smaga, vairāk psiholoģiski smaga,’’ saka Sanita Janka, VM Veselības aprūpes departamenta direktore.

Pilotprojektu iepirkuma rezultātā īstenos Liepājā bāzēts uzņēmums, tāpēc palīdzību pilsētas un Dienvidkurzemes novada iedzīvotājiem sniegs Liepājas reģionālās slimnīcas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta speciālisti. Pacientam, kurš vēlēsies saņemt aprūpi būs jāsaņem ārstu konsīlija slēdziens par paliatīvās palīdzības nepieciešamību, pēc tam kopā ar projekta koordinatoru tiks izveidots individuāls aprūpes plāns. “Šobrīd mēs jau pusotra mēneša laikā sniedzam jau aptuveni 20 pacientiem pakalpojumu. Protams, pacientu skaits tikai augs. Tiem pacientiem, kas ir nonākuši mūsu redzes lokā un aprūpē, nevienu reizi neviens nav saucis neatliekamo medicīnisko palīdzību, nevienu reizi neviens nav nonācis neatliekamā stāvoklī uzņemšanā,’’ atzīst Kristiāns Dāvis, pilotprojekta koordinators.

Kopumā pilotprojekta izmaksām atvēlēti aptuveni 630 tūkstoši eiro Eiropas Savienības fondu naudas. Pēc projekta noslēguma tiks izvērtēti sasniegtie rezultāti un Veselības ministrijā netiek izslēgts, ka nākotnē līdzīgu sistēmu varētu ieviest visā valstī Jāpiezīmē, ka pacienti, viņu ģimenes ārsti, kā arī tuvinieki aicināti sazināties ar pilotprojekta koordinatoru pa tālruni 8882, lai noskaidrotu iespējas saņemt šo aprūpi. 


Foto: Freepik