Kurzemē izplatās Āfrikas cūku mēris

Trīs Āfrikas cūku mēra gadījumi mājas cūku novietnēs nedēļās laikā. Slimība uzliesmojusi saimniecībās Ventspils un Skrundas novados. Lai nepieļautu slimības tālāku izplatību, cūkas visās trijās saimniecībās ir jau likvidētas, bet īpašnieki aicināti pieteikties valsts kompensācijai par zaudētiem ganāmpulkiem. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) skaidro, ka Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi visbiežāk notiek laikā, kad slimās meža cūkas laukos sāk mieloties ar jauno ražu.

Ventspils novada Zlēku pagastā pagājušajā nedēļā konstatēts viens no trim gadījumiem, kad Āfrikas cūku mēris skāris mājas cūkas. Rudbāržu pagastā šī liga skārusi divas saimniecības - vienā vairāki desmiti cūku, bet otrā vairāk nekā tūkstotis. “Apkārt mēs varam redzēt, ka siens ir vākts. Siena ruļļi. Ja šo sienu lietojam pakaišiem, bet tur ir piekļuvusi meža cūka, tad vīruss var būt sienā. Es staigāju pa mežu un pārnākšu mājās, jo gribu palīdzēt sievai apkopt cūkas, bet aiziešu ar tiem pašiem apaviem - atkal risks,” saka PVD Ziemeļkurzemes nodaļas vadītājs Ivars Koloda.

Kamēr tiek veikta epidemioloģiskā izmeklēšana, tikmēr saimniecībās noteikta stingra karantīnas zona. Arī pie kaimiņiem nedrīkst pirkt un pārdot dzīvniekus un realizēt cūkgaļas produkciju. Valsts policija uzrauga uzņēmējdarbību desmit kilometru zonā ap slimības perēkli. Ivars Koloda: “Uzstādām zīmes, lai nevazājas neviens. Ir informēta Valsts policija, kura regulāri te cirkulēs pa Zlēku pagastu, lai nenotiktu gaļas produktu un dzīvnieku pārvadāšana.”

No Āfrikas cūku mēra cietušo saimniecību nosaukumi netiek atklāti, jo PVD veic izmeklēšanu. Pirms gada šīs slimības dēļ no sava ganāmpulka nācās šķirties arī zemnieku saimniecībai “Oši”, kas vien šajā mēnesī saņēmusi kompensāciju no valsts.

Ne tikai bīstamais vīruss uztrauc cūkkopjus visā Latvijā, šobrīd sadārdzinājušās izejvielas un cūkgaļas cena nekompensē izdevumus, tāpēc vairākas saimniecības brīdinājušas nozares asociāciju par to, ka var bankrotēt visdrīzākajā laikā.

Latvijas Cūku audzētāju asociācijas valdes locekle Dzintra Lejniece: “Nozarē ir diezgan smaga situācija. Es teiktu, ka šobrīd trāpījusi melnā strīpa. Eiropas Savienības cūkgaļas tirgus ir dziļā un smagā krīze. Un ģeopolitiskie notikumi - sākoties karam Ukrainā, cēlušās izejvielu cenas.”

Vietējie cūku audzētāji šobrīd var nodrošināt 57% no vietējā cūkgaļas tirgus. Esot Āfrikas cūku mēra bīstamajā zonā, Latvijā ir apgrūtināts arī cūkgaļas eksports uz citām valstīm. Lai arī šis vīruss nav bīstams cilvēkiem, tomēr tieši cilvēki ir tie, kas, neievērojot stingru dezinfekciju, pēc pastaigām pa mežu var ienest Āfrikas cūku mēri Latvijas fermās. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik