Kuldīgas slimnīcā darbu pārtrauc Tranzīta nodaļa

Latvijas slimnīcas dāvinājumā saņēmušas Covid-19 antigēna ātrās noteikšanas testus. Viena no tām ir Kuldīgas slimnīca. Šo testu izmantošana ir ātrāka un ērtāka, un pacientiem vairs nebūs teju diennakti jāpavada slimnīcas Tranzīta nodaļā līdz analīžu rezultātu saņemšanai. Tāpēc no 1. jūlija nolemts šīs nodaļas darbību pārtraukt.

Tranzīta nodaļa Kuldīgas slimnīcā tika izveidota pērnā gada novembra sākumā. Tā kā pirms stacionēšanās slimnīcā ar jebkuru saslimšanu visi pacienti ir jātestē uz Covid-19, tad šī nodaļa bija vieta, kur tika gaidīts uz testa rezultātiem. Veicot standarta testus, tā bija teju diennakts, jo analīzes tika vestas uz Rīgu. “Sūtīja divas reizes dienā, analīzes bija vakarā, atbildes no rīta, šo laiku pacients pavadīja Tranzīta nodaļā. Ja bija nepieciešama operācija, tad tika operēts, pēc tam atgriezās tranzīta nodaļā gaidīt atbildi, nekādi ierobežojumi pacientam saņemt palīdzību nebija,” skaidro Ilze Lude, Kuldīgas slimnīcas galvenā māsa.

Sākumā nodaļas vajadzībām Kuldīgas slimnīcā tika atvēlēts mazāk telpu, bet vēlāk Tranzīta nodaļa tika pārcelta uz Bērnu nodaļu. No pērnā gada novembra līdz 30. jūnijam te pabijuši 1022 pacienti, 37 no viņiem tika konstatēta saslimšana ar vīrusu. Šai nodaļā nenonāca topošās māmiņas, visas dzemdības notika paaugstinātas drošības apstākļos. Tā kā Kuldīgas slimnīca šobrīd dāvinājumā saņēmusi teju 2000 Covid-19 antigēna ātrās noteikšanas testus, kura rezultāti ir zināmi jau 15–20 minūšu laikā, tad nolemts pārtraukt Tranzīta nodaļas darbību. “Saslimstības rādītājs arī mazāks. Finansējums arī diezgan liels vajadzīgs tai nodaļai, jo tās ir virsstundas, ministrija maksā 100% piemaksas. Tā kā neko nezinām par piemaksām, kas būs tālāk, mūsu slimnīcai tās virsstundas maksāt arī izmaksā diezgan dārgi. Vajadzības gadījumā, ja vajadzīgs, atjaunosim viņas darbību.

Lai atvieglotu darbu ārstniecības iestādēm pacientu testēšanā uz Covid-19, Eiropas Komisija pērnā gada rudenī veica centrālu Covid-19 antigēna ātrās noteikšanas testu iepirkumu Eiropas Savienības mērogā. No Latvijas puses šai projektā kā eksperts, pasūtītājs un koordinators piedalījās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca (RAKUS). Latvija saņēmusi 240 000 testu no diviem piegādātājiem. “Kopumā bija apzināts, vēlmes saņemt tādus testus 30 slimnīcām. Faktiski visas ārstniecības iestādes, kas gribēja pieteikties, varēja pieteikties testiem. Tā ir palīdzība, lai izķertu tos aktīvos pārnēsātājus, tas palīdzētu kopējai valsts drošībai,” saka Nataļja Rešetņaka, RAKUS Laboratorijas dienesta vadītāja.

Nataļja Rešetņaka atzīst, ka slimnīcas izņēmušas mazāku testu daudzumu par kopējo saņemto no Eiropas Komisijas, tāpēc tās var pieteikties vēl.


Foto: FreePik