Kuldīgā ielīgo Jāņus

Kuldīgā pirmssvētku laiks sācies ar neparastu kokļu izstādes atvēršanu un Saulgriežu iedvesmas dārza ieskandināšanu. Dārzs ir arī kā atvērta grāmata, no kuras uzzināt, kādas tad ir Jāņu zāles un kādi ticējumi saistās ar vasaras saulgriežiem. Vecpilsētā garāmgājējus priecēja arī dažādi muzikāli pārsteigumi.

Līdzās Kuldīgas vecajam un jaunajam rātsnamam skan kokle. Tās skaņu pavēlnieks ir arī tās radītājs jūrkalnietis Guntis Niedoliņš. Šis ir viens no muzikālajiem pieturas punktiem, kurā dažādi mūziķi vecpilsētā garāmgājējiem sagādājuši svētku noskaņu. Tomēr Gunta veikums rosina ieiet arī vecajā rātsnamā, tur izveidota viņa izgatavoto kokļu izstāde. Tās dižojas gan ar dažādiem rakstiem, gan koka nokrāsām, bet īpaši ar paša meistara izdomu – te ir arī kādi 35 skaņu dēļi, kas, nemainot kokli, palīdzēs saklausīt, kā tās skanējumu maina dažādi koki, piemēram, kā skan etiķkoks vai tūja. 

Izstādē acis pievērsīsies arī tādai kā milzu kokles gultai. Meistars to sauc par kovidlaika produktu, jo tapis nepilnu divu gadu laikā. Tādu izveidot rosinājuši cilvēki, kas izprot vibrāciju nozīmi organisma atveseļošanā. Šāda skaņu gulta īpaši palīdz cilvēkiem, kam ilgs laiks jāpavada ratiņkrēslā. Tomēr tā izveidē meistars gājis tālāk par zināmajiem monohordiem.

Jāņu laika noskaņas ir arī citviet Kuldīgā. Piemēram, pie kultūras centra var nokļūt Saulgriežu aplī. Kultūras nama skvērs ir pārtapis par Saulgriežu iedvesmas dārzu, var uzzināt, kuras tad īsti ir jāņuzāles, tāpat arī iepazīt ticējumus un, protams, baudīt arī saulgriežu laika mūziku. “Mēs vēlējāmies radīt vidi un apstākļus, kuros cilvēki var sev ērtā laikā ierasties, apskatīt, pabaudīt, apsēsties, paklausīties uztaisīt kādu fotogrāfiju, radīt šos svētkus paši,” pauž Kuldīgas kultūras centra projektu vadītāja Krista Karlsone.

Saulgriežu iedvesmas dārzs un kokļu izstāde būs pieejami līdz pat Pēteriem.