Kūlas dedzinātājiem atgādina par sodiem

Iestājoties siltākam laikam, ugunsdzēsēji atgādina, ka kūlas dedzināšana ir sodāma rīcība un maksimālais sods fiziskām personām sasniedz pat 700 eiro.

Aizvadītajā gadā 1532 kūlas ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki un vēl divi cieta, nodega 47 ēkas un izdega 10 600 hektāri Latvijas zemes. Šogad reģistrēti 63 kūlas ugunsgrēki, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) informācija.

Situācijās, kad iedzīvotāji pamana kūlas ugunsgrēku, nekavējoties ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 un jānosauc precīza adrese vai pēc iespējas precīzāk jāapraksta vieta, kur izcēlies ugunsgrēks.

Ja cilvēks pats vēlas uzsākt kūlas dzēšanu pirms ugunsdzēsēju ierašanās, tad sākotnēji ieteicams ir objektīvi izvērtēt situāciju un pārliecināties, vai dzēšanas darbi neapdraudēs paša veselību un dzīvību.

Degošu pērno zāli jeb kūlu var mēģināt apdzēst ar ūdeni, smiltīm, vai arī izmantojot koku zarus, piemēram, egļu zarus. Nav ieteicams mēģināt liesmas apdzēst, sitot un spārdot ar kājām, jo, iespējams, apavu zole var neizturēt uguns radīto karstumu, kā arī no karstuma var aizdegties drēbes.

Saistībā ar kūlas ugunsgrēkiem VUGD kontrolē, vai tiek ievērotas Ugunsdrošības noteikumu prasības, kas paredz, ka zemes īpašniekiem jāveic pasākumi, lai teritorijā nenotiktu kūlas vai zāles degšana. Ja konstatēts pārkāpums, tiek sākta administratīvā lietvedība saskaņā ar Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumu.

Normatīvajos aktos paredzēts, ka par kūlas dedzināšanu piemēro naudas sodu fiziskajai personai no 280 līdz 700 eiro.

VUGD turpina sadarboties ar Lauku atbalsta dienestu, informējot par kūlas degšanas vietām. Ja ir degusi kūla, zemes īpašniekiem tiek samazināts Eiropas Savienības platību maksājums.




Foto: Evija Trifanova/LETA