Krustpils pagastā aitu ganāmpulkā pamatīgi ārdījušies vilki

Plēsēji pamatīgi ārdījušies aitu ganāmpulkā – nokosti 9 lopiņi

Asiņaina aizpagājušā nakts piedzīvota Jēkabpils novada Krustpils pagastā. Kādā aitu

ganāmpulkā paviesojušies vilki, nogalinot deviņus mājlopus un vēl vairākus

ievainojot. Vilku uzbrukumi mājlopiem kļūst arvien biežāki, bet atbalsta mehānismi

lauksaimniekiem – minimāli. 

“Mīļdzīvnieku biedrības” ganībās Krustpils pagastā strādā Valsts meža dienesta

speciālisti. Viņi apskata rindā saliktās aitas, kuras naktī nokoduši plēsēji. Vairumam

pārkostas rīkles, bet viena aita gandrīz pilnībā apēsta.

“Mīļdzīvnieku biedrības” vadītāja Zanda Bojere ReTV stāsta: “Atnākot šeit, pavērās aina dramatiska. Nogalinātas deviņas aitiņas, tai skaitā viena aitu māte, pārējie visi ir jaunaitiņas.”Apsekošanā secināts, ka vainīgi bijuši vilki. “Mīļdzīvnieku biedrības” vadītāja Zanda Bojere ir šokā, jo aitas šajās ganībās tikušas vestas jau gadiem ilgi, bet šāds uzbrukums piedzīvots pirmo reizi. 15 hektāru lielo teritoriju norobežo arī elektriskais žogs, bet vilki atraduši vājo vietu – posmu, kur aiz kokiem ir upe. Tur žoga nav. Uzbrukumā vairākas aitas arī cietušas, viņām sniegta medicīniskā palīdzība, bet nav zināms, vai visas izdosies izārstēt. Turklāt no 100 aitu ganāmpulka vairākas ir pazudušas, acīmredzot, bēgot no plēsējiem, kaut kur aizskrējušas. Pārējās aitas pārnākušas mājās, bet ir ļoti lielā stresā.

Valters Lūsis – Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis ReTV telefonintervijā pavēstīja: “Pagājušajā gadā bija ziņots par 79 uzbrukumiem, kur vilks ir bijis vainīgais. Kas attiecas uz Jēkabpils novada pusi, tad pagājušajā gadā bija divi vilku uzbrukumi mājdzīvniekiem un divi upuri – divi nogalināti. Un šogad arī ir divi uz šo brīdi un 23 upuri, un šeit ir aitas šajos uzbrukumos.”

Valsts meža dienestā skaidro, ka vilku uzbrukumu skaitam ir tendence palielināties, bet joprojām ir saimnieki, kas neziņo par notikušo, tādēļ statistika nav precīza. Ziņot ir ļoti svarīgi, jo, balstoties uz šo statistiku, dienests pieņem lēmumu par to, cik vilku medību sezonā drīkst nomedīt. Pagājušajā sezonā tika noteikts pelēkā vilka sugas aizsardzības plānā paredzētais maksimālais skaits – 300, un visi tika nomedīti. No tiem 22 pelēči nošauti Jēkabpils novadā. 

“Mīļdzīvnieku biedrībā” pauž viedokli, ka medīt vajadzētu vēl vairāk, ņemot vērā, ka šo meža zvēru uzbrukumi rada lielus zaudējumus: “Šinī gadījumā, ja mēs saskaitām visus kopā, ņemot vērā, ka tās ir jaunaitiņas, zaudējums ir uz 1000 eiro. Mums neviens tagad kompensāciju nesniegs. Tas nav valsts līmenī pieņemts, tas nav paredzēts. Mēs apmēram tagad izskatās, ka uzturēsim, pabarosim meža dzīvniekus, plēsējus.”

Zemkopības ministrijā atzīst, ka kompensācijas valstī nav paredzētas, jo par medījamo dzīvnieku nodarītajiem postījumiem un zaudējumiem atbildīgs zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs, ja vien medību tiesības nav nodotas citam medību tiesību lietotājam. Tomēr paredzēts atbalsts aizsargžogu un atbaidīšanas ierīču izveidei.

Mīļdzīvnieku biedrība” pēc notikušā apsver iespēju uzstādīt elektrisko žogu arī ganību posmam, kas iet gar upi. Saimniecībā ir arī zirgi un poniji, kurus arī bija plānots vest tajās pašās ganībās, bet, ņemot vērā ekspertu prognozes, ka vilki notikuma vietā var atgriezties arī dienas laikā, šāda iecere atcelta.