Krīzē vairāk sāk domāt par latu nomaiņu par eiro

84 miljoni latu - tik liela nauda joprojām atrodas pie Latvijas iedzīvotājiem. Šobrīd, piedzīvojot dramatisku cenu kāpumu, daži jau sāk aizdomāties par to, lai savus latu krājumus mainītu pret eiro un varētu norēķināties.

Divkārt, trīskārt, ceturtkārt un pat vairāk palielinājušies daudzi rēķini iedzīvotājiem. Daļa pensionāru jau atzīst, ka iezogas bailes par palikšanu parādā. Lielā dārdzība gandrīz visiem liek domāt, kur ņemt naudu. Viens no iespējamiem risinājumiem - ņemt laukā latu un mainīt tos, lai veikalā varētu nopirkt maizi.

Valmierā dzīvojošai Irīnai vienmēr līdzi makā ir lats. Viņa līdzi nēsā 2012. gada jubilejas latu, uz kura attēlots ezis. “Par šo latu varēju vairāk nopirkt, nekā par eiro. Ko es varu nopirkt par eiro? Pienu tikai, bet šeit - pienu un maizi. Ir taču atšķirība? Ir!”

“Latvijas Bankas” pārstāvis Jānis Silakalns uzsver: “Cilvēki atrod savus uzkrājumus vai kaut kur krājkasītē nolikto naudu, nāk pie mums uz “Latvijas Banku” un apmaina šo naudu. Šis process īpaši aktīvs bija pirmajos gados pēc eiro ieviešanas, savukārt ar katru nākamo gadu šis temps ir samazinājies.”

“Latvijas Bankā” ReTV saka - tāda īpaša tendence, ka tagad sāktu vairāk mainīt latus pret eiro, neesot. “Dienā tie ir aptuveni (katru dienu atšķiras), bet tie var būt 10, 20 cilvēki, kuri atnes, sākot no krājkasītēm, monētām - pāris latiem līdz vairākiem tūkstošiem latu. Tas ir tad, kad viņi ir turējuši šīs lielās banknotes par piemiņu, kādi apstākļi ir spieduši tās tomēr apmainīt, kādu ekonomisku apsvērumu dēļ,” saka Jānis Silakalns.

Kad Latvijā notika pāriešana uz eiro, 2013. un 2014. gadā tika apmainīti 954 miljoni latu jeb 1,3 miljardi eiro. Katru nākamo gadu apmainītā summa kritās. Līdz šim brīdim ir apmainīti 40% jeb 29 miljonu latu monētas, 96% jeb 941 miljonu latu banknotes. Visvairāk nav apmainīti mazie nomināli - viens un divi santīmi, kā arī jubilejas viena lata monētas. Samainīt pret eiro var bez maksas, bet nepieņems, ja būs speciāli bojāta nauda.  “Ja šī lata naudas zīme ir sabojāta, piemēram, bijusi nepiemērotos apstākļos - bēniņos. Ja to var atpazīt un no tās ir saglabājies vairāk kā puse, tad droši nākat, mēs arī tādas apmainīsim. Tas neattiecas uz apzināti bojātu naudu, piemēram, no monētām dažreiz taisa amuletus - šādu naudu nemaina audzinošos nolūkos,” pauž “Latvijas Bankas” pārstāvis.

“Latvijas Banka” latu maina pēc oficiālā valūtas kursa. Par vienu latu, var saņemt pretī 1,42 eiro. Latu samainīt uz eiro varēs visu mūžu. 


Foto: Dainis Bušmanis