Krievijā publicēts saraksts ar Latvijas vietnēm, kurām veikt kiberuzbrukumus

Kopš kara sākuma Ukrainā Krievija pastiprināti veic kiberuzbrukums arī Latvijas interneta resursiem. Pēdējo dienu laikā tie kļuvuši vēl intensīvāki. Vakar agresorvalsts saziņas vietnēs publicēja sarakstu, kam ieteicams veikt kiberuzbrukumus.

Hakeru grupējums “Killnet” saziņas vietnē “Telegram” uzskaitījis aptuveni 100 mērķus Latvijā, kuriem veikt kiberuzbrukumus. Piemēram, ziņu portālu, valsts iestāžu, banku, pat fitnesa klubu un taksometru pakalpojumu mājaslapām. “Šajā sarakstā bija arī platforma “Ziedot.lv”. Daudzi - varbūt pat visi mērķi - ir saņēmuši uzbrukumus. Daļa tos ir arī ļoti veiksmīgi atvairījusi. Sākumā sarakstos bija mazāk resursu, pārsvarā valsts iestāžu mājaslapas, bet šobrīd saraksts ir plašākais, ko līdz šim esam redzējuši,” norāda “CERT.lv” vadītāja Baiba Kaškina.

Kibertelpas uzraugi uzskata, ka uzbrukumu kopējais motīvs ir notikumi saistībā ar 9. maiju. To veidu speciālisti raksturo kā nekaitīgu drošībai. Baiba Kaškina uzsver: “Uzbrukumi ir īslaicīgi, bet kaitinoši. Tajā laikā netiekam klāt resursam. Uzbrukuma veids nerada draudus datiem, kas ir sistēmās, vai neapdraud sistēmu integritāti, konfidencialitāti.”

Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre (AP) Baiba Bļodniece: “Kiberpasaulē šie uzbrukumi nav sarežģīti un advancēti. Tie ir domāti, lai primāri radītu sistēmām pārslodzes. Mūsu kiberspeciālisti un dienesti ar uzbrukumiem galā tiek salīdzinoši viegli.”

Kiberdrošības institūts “CERT.lv” skaidro, ka grupējums “Killnet” uzbrukumus sācis jau aprīļa izskaņā. Tā kā tie ierobežo tikai piekļuvi lapām, esot arī viegli atrisināmi. Baiba Kaškina atzīst: “Cenšamies prioritizēt un strādāt ar svarīgākajiem incidentiem, augstāku prioritāti. Šādu intensivitāti kibertelpā nebijām vēl pieredzējuši. Ja resursi līdz šim bija pietiekami, tad tagad jau ir diezgan sarežģīti.”

“Šobrīd redzam, ka nav pamata nekādam satraukumam uzskatīt, ka būtu ārkārtēja situācija. Ir normāls darba režīms paaugstinātā gatavībā, piedzīvojot papildus slodzi ,” norāda Baiba Bļodniece.

Eksperti aicina pašu mājaslapu saimniekus kiberdrošības jautājumos nepaļauties tikai uz valsts dienestiem, kā arī tuvākajās dienās pievērst papildus uzmanību interneta resursu un sistēmu drošībai.


Foto: Freepik