Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu atzīmē arī Dzērbenē

Šodien visā Latvijā piemin vairāk nekā 42 000 Latvijas iedzīvotājus, kurus 25. martā sadzina lopu vagonos un aizveda uz Sibīriju. Šo sēru dienu atzīmēja arī Dzērbenes pagasta iedzīvotāji, daloties represēto atmiņu stāstījumos.

No Dzērbenes pagasta pirms 73 gadiem izsūtīja 98 iedzīvotājus – pārsvarā zemniekus un viņu ģimenes. Daudzu atmiņu pieraksti par piedzīvoto joprojām ir saglabājušies. Viens no tiem, kurš šādas liecības ir saglabājis, ir Jānis Cīrulis. “Mums bija jākāpj vagonā iekšā. Bijām četri bērni. Aizcirta durvis ciet, stāvēja kādu dienu tas vagons, kad pielādēja lokomotīvi klāt, un sākām braukt. Ceļš gāja gandrīz vai mēnesi.”

Jāņa Cīruļa ģimene nonāca Tomskas apgabalā. Lai arī tolaik viņam bijuši desmit gadi, viņa atmiņas par piedzīvoto badu, neziņu un pazemošanu ir spilgti saglabājušās vēl šodien. Tur pārtikuši vien no kartupeļiem un pašu ķertajām zivīm. “1951. gadā mans tēvs palika slims, aizveda viņu uz tādu tuvāko ciemu 30 kilometru tālumā uz slimnīcu. Pēc tam paziņoja, ka ir nomiris. Mamma aizbrauca ar zirgu pakaļ, atveda mājā. Tad sākās briesmu lietas. Sāku raustīt valodu, apjukums bija. Mēs tēvu aprakām decembra mēnesī, kolhoznieki izraka kapu, kaut kādā kastē tur ielikām, tad, kad raka ciet, zeme bija sasalusi klučos,” atminas Jānis Cīrulis.

83 gadus vecais kungs savas atmiņas ir aprakstījis grāmatā. No tās šajā pasākumā tiek nolasīti vairāki fragmenti. Dzērbenes pagastā, kurā dzīvo vien ap 700 cilvēku, darbojas aktīva vēsturnieku kopiena. Viņu krājumos ir daudz dažādu liecību. “Domāju, esam apzinājuši pilnīgi visu. Šajā izstādē mums ir divas grāmatas, viena ir kārtīgi iesieta, var dot tālāk cilvēkiem, otra - tikai pašmāju spirālītē. Visu laiku pētām un meklējam materiālus par šiem cilvēkiem. Domājam, ka drīz arī būs trešā grāmata gatava,” stāsta Mārīte Šķēle, vēstures interešu kluba “Serben” vadītāja.

Represēto piemiņas pasākumā vietējie neformālā gaisotnē dalījās ne tikai atmiņu stāstījumos, bet arī baudīja mūziku. Īpašu priekšnesumu veltīja kāda ukraiņu meitene, kura nupat ieradusies Latvijā, bēgot no kara. 


Foto: Freepik