Komiksu žurnāla “Kuš!” jubilejas izstāde būs skatāma arī Kuldīgā

Latvijas komiksu izdevniecība “Kuš!” šogad atzīmē 15 gadu jubileju. Tā ir vieta, kur sevi pieteikt un augt jauniem gan pašmāju, gan ārzemju māksliniekiem. Tā arī rūpējas par komiksu un ilustrāciju kultūras attīstību Latvijā. Savu dzimšanas dienu izdevniecība atzīmē ar izstādi “Rebel Rebel”. Šobrīd tā apskatāma Kuldīgas Mākslas namā.

Tā gluži vai no komiksu kultūras žurnāla “Kuš!” 15 gadu jubilejas numura materializējies telpā, šobrīd Igaunijā praktizējošas amerikāņu mākslinieces Zodijas Bērkas darbs. Arī citi autori ņēmuši talkā dažādus mākslas paņēmienus un materiālus, lai izstādē iedzīvinātu savus komiksus. Pavisam te ir seši mākslinieki no Lietuvas, Francijas, Latvijas un ASV. “Tā kā piecpadsmitgadnieki bieži vien ir īsti dumpinieki, tad arī savā jubilejā tādi vēlējāmies būt,” saka izstādes kurators, un tāpēc arī izstādes moto un nosaukumā vārdi no Deivida Bovija dziesmas “Rebel, Rebel”. 

Komiksu kultūras žurnāla “Kuš!” kurators un izdevējs Dāvids Šilters saka: “Iziet ārā no to komiksu kadra un kaut kā eksperimentēt tālāk. Jā, man liekas, mēs jau visus 15 gadus ļoti daudz eksperimentējām ar komiksu mākslu. Tagad arī negribējām vienkārši rādīt.”

Jāteic, ka Latvijas kultūrā nav senu un dziļu komiksu tradīciju, tās sākušas attīstīties pēc neatkarības atgūšanas. To secinājis arī šveicietis Dāvids Šilters, kad 2006. gadā pārcēlies dzīvot uz Latviju. Komiksi bija viņa aizraušanās, bet Latvijā tos tikpat kā nevarēja atrast, tāpēc nolēmis, ka tie jāpublicē pašam. Tā joprojām viņš ir vienīgā Latvijas komiksu žurnāla “Kuš!” izdevējs, piesaista gan starptautiskus, gan popularizē latviešu māksliniekus pasaulē. Žurnāls ir kabatas formāta, šobrīd visā pasaulē ir ap 100 veikalu, kuros tas nonāk.  

Izstāde vispirms bija aplūkojama Rīgā, galerijā “LOW”. Tur izveidota arī izglītības programma par šo izstādi. Kuldīgā tā būs pieejama no 7. līdz 10. decembrim. Galerijas “LOW” izglītības programmu veidotāja Elizabete Ozola saka: “Tās mākslas formas ir ļoti dažādas. Mēs vairs nevaram to mākslu uztvert kā tikai kaut kādu vienu veidu. Tā ilustrācija un tās idejas, kas tur ir ietvertas iekšā, tās ir tādas ikdienišķas un kādam varbūt arī nopietnas un aktuālas tēmas.”

Izstāde Kuldīgas Mākslas namā būs skatāma līdz 23. decembrim.