Koki ar stāstu. Sējas dižozols, Glika ozoli un Ciemgaļu mežābele

Saulkrastu novada Sējas dižozola pakājē aizvadīts “Eiropas gada koks Latvijā 2022” apbalvošanas pasākums. Šāds konkurss norisinās jau otro gadu. Latvijas mērogā to organizē Latvijas Mežu īpašnieku biedrība un Latvijas Mežu sertifikācijas padome. 

Apbalvošanas pasākumā noskaidrojās, ka pirmo vietu un dalību Eiropā turpinās Sējas dižozols, godpilno otro vietu ieņem Glika ozoli Alūksnes novadā, bet trešajā vietā palika Ciemgaļu mežābele Kuldīgā. Kopumā tika izvirzīti astoņi koki no dažādiem Latvijas novadiem. Latvijas mežu īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks stāsta: “Šie koki ir ar savu stāstu. Tie nav vienkārši koki. Tie ir koki, kas pieredzējuši daudz un dažādus notikumus. Ir kāda īpaša nozīme konkrētās vietas vēsturē.”

Kad stāsts par katru ozolu ir iesūtīts, tad tālāk notiek balsojums, kurā varēja piedalīties ikviens interesents. Cilvēki iepazīstas ar iesūtītajiem stāstiem un nobalso par sev tīkamāko. Latvijas mežu sertifikācijas padomes pārstāve Ilze Ozola: “ Sējas dižozols ir nozīmīgs ar to, ka ir ļoti vecs, apkārtne bijusi mūsu tautas, seno latviešu, likteņa lēmēju, krīvu svētbirzs. Ozols piedalījies tautas likteņa lemšanā. Pirms katras nozīmīgas kaujas šeit nāca pieņemt svarīgus lēmumus un lūgt senču atbalstu.”

Dižozolam ir vairāk kā 500 gadu, vēl arvien tā ir īpaša vieta sējas iedzīvotājiem. Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Normunds Līcis: ”Šeit sējiešie organizē pasākumus. Ozola pakājē tiek veidota puķu upe un arī īpašais saulgriežu vainags. Tā kā tas noteikti ir laiks, ja citā laikā neizdodas atbraukt pie Sējas ozola spēku smelties, tad saulgriežos, vasaras saulgriežos, noteikti šeit vajag atbraukt – sajust spēku un būt kopā ar sējiešiem svētkos.”

Arī kādreizējā Sējas kultūras nama vadītāja Agita Ozoliņa stāsta, ka vasaras saulgriežu svinēšana nav iedomājama bez pabūšanas pie dižozola: “Likteņa sakritība. Esmu dzimusi 21. jūnijā. Tad, kad sāku šeit veidot svētkus, par to nebiju aizdomājusies. Kad svētku ugunis un balsis noklust, 21. jūnija vakarā atrodu krietnu brīdi, lai pabūtu viena pati. Tad ir krēsla, saulīte norietējusi, es smeļos spēku visam gadam. Tas man ir ļoti būtiski.”

Vēl dižozola pakājē ir atzīmētas arī kristības un izskanējuši bildinājumi, savukārt bērnu dārza izlaidumā topošie skolēni brauc pie ozola nākotnē raudzīties. Arī šajā dienā pasākuma apmeklētāji godināja ozolu vienojoties kopīgā aplī ap to. “Tālāk jau notiks konkurss Eiropas mērogā, kur šī gada izvēlētais Sējas ozols piedalīsies konkursā visā Eiropā par gada Eiropas koku. Mums visiem Latvijas iedzīvotājiem būtu jānāk talkā un jāatbalsta mūsu vērtība, lai arī Eiropas cilvēki pamanītu spēka vietu, spēka ozolu. Visi kopā balsojot, mēs varētu Eiropā popularizēt Latviju,” mudina Normunds Līcis, Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs.