Ķekava zaudē tiesā. Sola cīņu par azartspēļu izskaušanu novadā turpināt

Par labu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) noslēgusies tiesvedība ar Ķekavas novada domi par aizliegumu pašvaldības teritorijā aizliegt spēļu zāles. Satversmes tiesa secinājusi, ka Ķekavas novada domes izdotie saistošie noteikumi ir prettiesiski, toreizējais VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs tos apturot ir ievērojis likumu par pašvaldībām.

Kā norāda Satversmes tiesa, Azartspēļu un izložu likums pieļauj ikvienai pašvaldībai savā teritorijā lemt par azartspēļu organizēšanu, tomēr normatīvie akti neparedz noteikt vispārēju aizliegumu. Par azartspēļu organizēšanu var lemt izvērtējot komercdarbībai paredzētās vietas teritoriālajā plānojumā. Teritorijās, kur komercdarbība nav paredzēta, pašvaldībai nav nepieciešams veikt īpašu vērtējumu. Satversmes tiesas tiesnesis Gunārs Kusiņš: “Tajās vietās, kur komercdarbība teorētiski tiek pieļauta, uz šo vietu ir jāsniedz individuāls izvērtējums un pienācīgi jāpamato, kāpēc šajā konkrētajā vietā tas no pašvaldības viedokļa nebūtu atļaujams.”

Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Juris Žilko, komentējot Satversmes tiesas spriedumu, norāda, ka turpinās cīnīties par brīvu novadu no azartspēļu zālēm. Pašreiz tiekot gaidīts apstiprinājums jaunajam teritorijas plānojumam. “Ja šis teritorijas plānojums tiek apstiprināts pilnā apmērā, tad, mūsu ieskatā, šodienas Satversmes tiesas spriedums faktiski nekādā veidā neietekmē. Šobrīd uz apstiprinājumu esošais teritorijas plānojums paredz, ka tur ir atsevišķs punkts, ka Ķekavas novadā azartspēļu nav.”

Ja VARAM teritorijas plānojumu neapstiprinās, tikšot izstrādāts pamatojums azartspēļu aizliegumam vismaz trīs lielākajās novada teritorijās – Ķekavā, Baložos un Baldonē –, kas gan varētu izmaksāt vairākus desmitus tūkstošus eiro.

Ķekavas novada dome bija pirmā, kas pieņēma lēmumu aizliegt azartspēļu zāles savas pašvaldības teritorijā, lēmumu pamatojot ar 2021. gadā pieņemtajiem grozījumiem Azartspēļu un izložu likumā Toreizējais VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs no “Attīstībai/Par!”, gan uzskatīja, ka pašvaldība pārkāpusi savas pilnvaras, saistošos noteikumus apturēja.  Foto: Freepik; ilustratīvs