Kas viegli nāk - tas viegli aiziet?

Neatņemama kultūras mantojuma sastāvdaļa, kas rūpīgi valkāta varēs priecēt pat vairākas paaudzes - tautastērps. Ziedīte Muze, tautas tērpu centra ''Senā klēts'' eksperte stāsta, ka viņas tautastērpam esot kādi 25 gadi, kuru valkā salīdzinoši daudz. Viņa tās sauc par goda drānām, ko nepieciešams arī "piesaudzēt". Ziedītei šķiet, ka tautas tērps varot kalpot līdz pat 50 gadiem.

Tautas tērpus deju kolektīviem, koriem un citiem pašdarbības kolektīviem jau kopš 2007. gada palīdz “ELFLA LEADER” programma, kurā piedalīties varēja tikai biedrības.

Vairāk nekā 10 000 eiro tērpu iegādei Bēnes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvam ''Novadnieki'' saņēma arī Īlē reģistrētā biedrība ''Vīgrieze''. Līgumu par tautas tērpu glabāšanu biedrība  noslēgusi ar toreizējo deju kolektīva vadītāju. 2019. gadā, kad biedrība tērpus vēlējusies atgūt, tas izdevies tikai daļēji. Biedrības vadītāja pauž: “Nav vienīgais visi krekli un apavi. Meitas varam ieģērbt brunčos un jakās.”

Atgūtie tērpi nav ne rūpīgi valkāti, ne glabāti. Kurpes nodancotas tā, ka salabot vairs nav iespējams. Biedrības “Vīgrieze” vadītāja stāsta, ka krekli glabājušies netīri, savalkāti, kā arī daļa no brunčiem un jakām – turēti saulē, jo pabalējuši. 

Toreizējā deju kolektīva vadītāja publiski situāciju komentēt atteicās, līdz tiks pabeigta konflikta izskatīšana tiesībsargājošajās institūcijās. Vien piebilda, ka pārējās tērpu daļas, kuru sākotnējā vērtība pēc biedrības vadītājas vārdiem ir ap 4000 eiro, atrodoties Bēnes tautas namā, ko apstiprināja arī tā vadītāja.

Pēc Lauku atbalsta dienesta datiem Zemgalē abos plānošanas periodos no 2007.-2020. gadam saņemti piecdesmit pieteikumi, par gandrīz 422 tūkstošiem eiro iegādāti 1511 tautas tērpi. Uzraudzības periodā pretenzijas neesot bijušas. Citviet pašvaldības ar Eiropas Savienības atbalstu iegūtos tērpus turpina izmantot vēl joprojām.

Sandra Kisele, biedrības “Īslīces sieviešu klubs “Rītausma”” projektu vadītāja atzīst, ka katrā kolektīvā esot savs pārzinis. Ja kāds iet prom – viņam viss jāatrod. Sandra pauž: “Apmēram reizi sezonā, kad sezona beidzas mēs cenšamies visus tērpus savākt, lai varētu apskatīties, kas jālabo, kas jāiztīra, kas varbūt kaut kur ir saplīsis vai atiris.”

Eksperte gan piebilst, ka tautas tērpu mūžu varot ietekmēt arī zemākā cena iepirkumos, kas dažkārt nozīmē arī zemākas kvalitātes audumu.