Kas notiek ar pie atkritumu konteineriem noliktajām eglītēm

Svētki ir beigušies, bet egīte ir palikusi. Ja eglīte ir nozāģēta, tad privātmāju īpašnieki to var sadedzināt vai ar skujām noklāt augus. Ko darīt daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem?

SIA “ZAAO” klientu apkalpošanas daļas vadītājs Mārtiņš Vīgants stāsta: “Mēs aicinām iedzīvotājus pēc svētkiem savas eglītes novietot blakus konteinerim. Lūgums nelikt iekšā, bet likt blakus. Līdz 15.janvārim šīs eglītes bez maksas savāksim. Mums gan ir lūgums likt eglītes ne garākas par diviem metriem. Ja ir garākas eglītes, tad tās pārzāģēt uz pusēm.”

Tāpat var eglīti nogādat uz eko laukumu. Ja nu jums uz svētkiem bija tik liela vēlme istabu piepildīt ar vairākām eglītēm, tad to izvešanu gan vajadzēs pieteikt. Kas tad ar šīm eglēm notiek pēc savākšanas? Vīgants: “Mēs tās nogādājam uz mūsu reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centru “DAIBE”. Mehānisko atkritumu priekšsapstrādes centrā atlasām no kopējās atkritumu plūsmas, tālāk jau tiek sašķeldotas un nogādātas kurināšanā.”

Iespējams, ka jūs šajos svētkos, izdomājāt – nē, es nevēlos zāģēt, es gribu dzīvu podiņā. Bet tad, kad ir ziema un zeme ir sasalusi pēc lieliem mīnusiem, iestādīt būtu grūti. Vai vispār egle izaugs? “Ir tāds mājasdarbs jāizdara, pirms eglīti podiņā ienes savā mājā. Jāsaprot, ka eglīte laikā, kad rotājam, patiesībā guļ. Visiem kokaugiem ir miera periods, tie ir devušies atpūsties līdz pavasarim. Respektīvi, augšana ir apstājusies. Eglītēm būtu labi atrasties tanī temperatūras, mitruma un gaismas attiecībā, kāda tā ir brīvā dabā,” norāda ainavu dizainere Vineta Radziņa.

Ainavu dizainere Vineta Radziņa stāsta, kad tad, kad egle esot ienesta iekšā, tā jānovieto pēc iespējas tālāk no jebkāda siltuma avota. Bet realitātē mums viss dzīvoklis vai māja ir kā liels situma avots, kas eglei ne visai nāk par labu. “Ja nu tas nav noticis, tad tagad, kad visi svētki ir beigušies, lēnām un pamazām atradināt to no karstuma, jo siltumā, gaismā ir stāvējusi nu jau kādas dažas nedēļas. Būtu labi no tā pazām attiet. Mēs uzreiz neiebāžam sniega kupenā, bet iznest uz balkona slēgta vai vēsā verandā. Pamazām, pamazām atliekam to atpakaļ tajā situācijā, kura tā bija pirms mēs to ienesām un pušķojām.”

Līdz stādīšanai nebūtu jāgaida pavasaris. Kad zeme nav sasalusi, to var ņemt un stādīt. To, vai egle ir ieskaņojusies, varēs pateikt tikai pavasarī.