Kartupeļu raža šogad būs jādala ar kolorado vabolēm

Pateicoties laikapstākļiem, kolorado vaboles šogad attīstoties straujāk, tādējādi kartupeļu raža varot samazināties pat par astoņdesmit procentiem. Lielie kartupeļu audzētāji gan vēl cer, ka kartupeļi izaugs, vien pukojas, ka iecienītākie insekticīdi iekļuvuši aizliegto sarakstos, bet kāds bioloģiskais zemnieks izstrādājis īpašu mehānismu vaboļu savākšanai.

Pārfrāzējot kādreiz populārās dziesmas vārdus, kartupeļu audzētāji šogad saka - viens vienīgs vaboļu lauks. Nelūgtie viesi, kas Latvijā parādījušies jau pagājušajā gadsimtā, kartupeļu ražu šogad apdraud visos reģionos. “Viņas ir problēma mazos dārziņos, kuri nevar lietot augu aizsardzības līdzekļus un tās ierobežot. Viena vaboļu mātīte var izdēt pirmajā reizē 600 oliņas. Pēc tam otrās paaudzes 400, bet trešās paaudzes vaboles - izdēj apmēram 100 oliņas,” saka Anita Lešinska, Latvijas Agronomu biedrības valdes locekle.

Kolorado vaboles šogad apsēdušas gan lielus, gan mazus dārzus. Nolasīt ar rokām tās praktiski vairs nav iespējams, tāpēc kādā bioloģiskajā zemnieku saimniecībā Penkules pagastā izdomāts mehāniskais vaboļu savācējs.

Ideja aizgūta no internetā atrastiem videoklipiem, bet jaunais saimnieks to sameistarojis no mājās atrastiem nolietotiem priekšmetiem. Kāds ir tā ieguvums, var redzēt mucā un kastē, kur sabērtas saslaucītās vaboles un kāpuri. “Ja labi lasa, tad pie šī daudzuma, kas ir šogad, tos 200 litrus (kolorado) var dienā savākt. Ideja radās tāpēc, ka vaboles ir tik daudz, ka mēs sapratām, ja mēs neko nedarīsim lietas labā, tad vienkārši mums kartupeļu nebūs šogad. Vaboles ir tik daudz, ka viņas noēd pa tīro, ar visiem kātiem nograuž,” saka Jānis Hercbergs, bioloģiskās z/s “Vizbuļi” pārstāvis.

Vaboļu slaukāmais gan uzkonstruēts mazliet par vēlu. Cerība saglābt esot tikai vēlās kartupeļu šķirnes, bet agrajām šķirnēm pāris mazie kartupeļi, visticamāk, arī būs visa iegūtā raža. Lielākas izredzes ir saimniecībās, kur var izmantot augu aizsardzības līdzekļus. Problēma gan esot tā, ka ierastie sistēmiskas iedarbības līdzekļi iekļuvuši aizliegto sarakstā.

Augu aizsardzības speciālisti gan stāsta, ka kolorado vaboļu šogad neesot vairāk kā citkārt, vien, pateicoties vēsajam pavasarim un svelmainajai vasarai, uz lakstiem kolorado sastopami visās attīstības stadijās. “Šobrīd tas viss, ko mēs pamanītu divos mēnešos, ir sablīvējies trijās līdz četrās nedēļās. Ir jāiet uz lauka un jāskatās. Vairs nepietiek kā citus gadu - pāris reizes nedēļā. Tagad tas ir jādara katru dienu. Tas nozīmē, ja pieaugušie īpatņi vakar ir izdējuši oliņas, tad karstā laika ietekmē šodien vai rīt jau būs izšķīlušies mazie kāpuri,” skaidro Anitra Lestlande, Valsts augu aizsardzības dienesta Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja.

Ja laukus sasniegs spēcīgs lietus, situācija varētu uzlaboties, jo vaboles un kāpuri tiktu noskaloti zemē.


Foto: FreePik