Karstais laiks īpaši bīstams zīdaiņiem un dzīvniekiem automašīnās

Tās bija vien aptuveni piecas minūtes, kuras mazais suņuks pavadīja savas saimnieces automašīnā, kamēr viņa bija iegājusi piemājas veikalā. Bet viņš jau pievērsa kādas garāmgājējas uzmanību, radot aizdomas, vai karstā laikā nav ilgstoši atstāts viens pats automašīnā.

 “Iznākot no veikala, pie savas mašīnas ieraudzīju kundzi, kura bija diezgan nikna. Viņai tas pirmais jautājums bija, - kā jūs tā pret dzīvnieku, esat atstājusi dzīvnieku karstā saulē mašīnā. Mēģināju taisnoties, ka ātri veikalā, un tas skumjais skats, jo sunītis ir vecs un māk tā sataisīt seju, lai visus iežēlinātu. Bet tad atskanēja - es būtu saukusi policiju, tūlīt. Šajā gadījumā sunītis nebija cietējs, bet labi, ka ir līdzcilvēki, jo cik nav bijuši gadījumi un varēja būt arī traģiska situācija,” stāsta kāda valmieriete.

Kinoloģe un Valsts policijas pārstāve Lolita Kaimiņa ReTV Ziņām stāsta, ka dzīvniekiem ir ļoti maz sviedru dziedzeru, sevis dzesēšanai viņi izmanto mēli. “Jo viņi ātrāk elpo, jo mazāk skābekli patiesībā saņem, un tas risks pārkaršanai, kāpēc aiziet bojā ir, jo viņi pārkarst, skābeklis pietrūkst, sirds vairs nestrādā tik daudz, plaušas arī. Viņam vienkārši pārkaršanas rezultāta var iestāties nāve.”

Saulainā dienā, kad gaisa temperatūra ārā ir 26 grādi, automašīnas salonā aptuveni pusstundas laikā gaisa temperatūra sasniedza 46 grādus. Tas nozīmē, ka tikpat uzkarst arī automašīnā esošie bērnu sēdeklīši, drošības jostas un citi priekšmeti, tai skaitā arī bērna un dzīvnieka ķermenis. Kaimiņa uzsver, ka, saņemot izsaukumu, par automašīnā atstātu bērnu vai arī dzīvnieku, lai rastu risinājumu, operatīvie dienesti lielākoties sadarbojas.

“Policija nelauž vaļā un nesit stiklus, bet sauc glābšanas dienestu, un, protams, ka dzīvība ir vissvarīgākā. Policijai un glābšanas dienestam, ja dzīvība ir apdraudēta, ir tiesības rīkoties,” atzīst Lolita Kaimiņa.

Tikmēr Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve stāsta - Vidzemē pēdējo pāris gadu laikā dienestam nav nācies doties uz kādu izsaukumu, kur karstā laikā automašīnā būtu atstāts maz bērns. Ļoti bieži cilvēki šādas situācijas atrisina paši uz vietas. Mediķi uzsver - karsta automašīna var būt īpaši bīstama zīdaiņiem.

NMPD Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka saka: “Bērniem termoregulācija ir ļoti nestabila, salīdzinoši ar pieaugušajiem. Pat jau no 15, dažos gadījumos 20 minūtes var būt šis te laika periods, kad stāvoklis pasliktinās, un, ja netiek sniegta palīdzība, diemžēl tas var beigties arī ar vissliktāko nāvi.”

Svelmainās dienās arī tirdzniecības centri un lielveikali apmeklētājus regulāri brīdina, kā arī aicina automašīnās neatstāt bez uzraudzības mazus bērnus un dzīvniekus. Tāpat arī situācijās, ja līdzcilvēki ir pamanījuši kādu automašīnā atstātu bērnu vai dzīvnieku, nereti tās īpašnieku aicina atgriezties pie sava auto, izmantojot tirdzniecības centru apziņošanas sistēmas.


Foto: FreePik