Karsta kritene Salaspilī divkāršojusies

Zemes iegruvumam jeb karsta kritenei, kas izveidojās pirms gada Salaspilī, būtiski palielinājies apjoms. Pēc izpētes šādi zemes iegruvumi var veidoties arī citviet apkārtnes teritorijā.

Vietā, ko salaspilieši sauc par bānīša ceļu, aizvadītā gada martā izveidojās zemes iegruvums jeb karsta kritene astoņu metru dziļumā. Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) vadītājs Andrejs Svilāns ReTV stāsta, ka kriteni gada laikā apsekojis regulāri, tomēr lielākais pārsteigums gan atklājies tagad. “Šopavasar zeme bija mitra. Lietus, sniegs. Kad atnācu, bija tāds: “Ak!” Kritene faktiski bija nodubultojusies platumā.”

Karsta kritenes veidojas pazemes ūdeņiem šķīdinot ģipša iegulas. Pieminētais bānīša ceļš savulaik savienojis tuvumā esošās Zeltiņu ģipša raktuves ar tagadējo Salaspils staciju. Ģipša ieguve Salaspilī notiek arī šodien. Speciālisti norāda, ka gruntsūdens svārstības varot ietekmēt kriteņu veidošanos apkārtnes teritorijā. Kā ReTV skaidro Salaspils novada pašvaldībā, pēc iegruvuma sadarbībā ar Latvijas Universitātes speciālistiem teritorijā veikta izpēte. “Secinājums tāds - šajā rajonā ir vēl potenciālās vietas, kur varētu veidoties šāda karsta kritene, jo tur ir arī vēl lielāki (nekā šis esošais) tukšumi zem zemes,” saka Kalvis Margevičs, Salaspils novada pašvaldības Tehniskās daļas vadītājs.

Andrejs Svilāns: “Zemnieks ara savu tīrumu, atstāja zirgu ar visu arklu, tā teikt, uz lauka, aizgājis paēst pusdienas, nāk atpakaļ - ne zirga, ne arklu nav. Nāk tuvāk - bedrē zirgs dumji blenžot...” Šis ir tikai viens stāsts par karsta kritenēm. Tās Latvijā neesot retums. Zināmākās ir Skaistkalnes pusē un Allažos. Tomēr Salaspils kriteni varētu uzskatīt par šobrīd vienīgo aktīvo kriteni Latvijā.

Svilāns uzsver, ka kritenes veidošanas laiks var būt no dažiem gadiem līdz par vairākiem simtiem. “Ņemot vērā to, ka šeit gadus 10 šādas parādības nav bijušas novērotas, noteikti kaut kur šeit, Zeltiņu purva, Salaspils purva apkaimē [varētu] pēkšņi iegāzties kādā jaunā kritenē. Tā varbūtība ir ļoti maza, bet, protams, tā pastāv.”

Kā ReTV skaidro Salaspils pašvaldībā, šobrīd norit kritenes novērošana. Viens no nākotnes plāniem ir veidot to kā tūrisma apskates vietu. Šobrīd kritene ir norobežota, iedzīvotāji aicināti bīstamajai vietai netuvoties. 


#SIF_NVZ2022