Kāpēs skatītāji iemīļojuši izrādi “Skroderdienas Silmačos”?

Jau pavisam drīz svinēsim Līgo svētkus un Jāņus. Un kā ik katru gadu daudzviet Latvijā tiek iestudēta Rūdolfa Blaumaņa luga “Skroderdienas Silmačos”. Tā jau vairākās pilsētās ir izveidojusies kā tradīcija. Kāpēc un ar ko atšķiras šī izrāde? 

Tapāt kā daudziem citiem teātriem arī Ogres teātrim Līgo svētku laikā jau ir ierasta tradīcija kāpt uz skatuves un spēlēt Rūdolfa Blaumaņa lugu “Skroderdienas Silmačos”. Rīt jau būs 32. reize, kad atkal teātris priecēs skatītājus ar izrādi, šoreiz – Jumpravā. Aktrise Lauma Straume to jau darījusi kopš 60-tajiem gadiem un ir piedzīvojusi vairākas lomas, kuras joprojām spilgti atcerās. “Man ir Tonīte, man ir Elīna, man ir Antonija, tagad es esmu Bebene. Un Ieviņu es esmu izlaista. Tonītei nekas nebija jādara. Tur tik ņēma pie rokas un veda. Elīna bija grūta loma. Antonija tā ir cēla, skaista loma. Bet tagad Bebenei kā teroristam, kas spridzina krāsni, arī nav nekāda vaina.”

Aktieriem “Skroderdienas Silmačos” ir iemīļota izrāde. Daži pat nevarot sagaidīt rītdienu, kad atkal varēs spēlēt, jo tā esot viņu mīļākā izrāde. Kāpēc? Atbildēt esot grūti. Es pat nezinu kāpēc, ja godīgi. Jo es katru gadu arī Nacionālā teātra Skroderdienas esmu skatījies…Ir piepildījies mans sapnis spēlēt tieši Skroderdienās,” saka Ogres teātra aktieris Mārtiņš Apsītis.

Ogres teātra aktrise Ramona Rubene: “Man arī noteikti ir vismīļākā loma, vismīļākā izrāde. Ieviņa ir tā kā simprocentīgi Ramona. Tur ir visa mana koncentrācija, es varu vienkārši izlaist to ārā – to enerģiju, kas gadā ir krājusies.”

Taču, kāpēc arī skatītāji tā iemīļojuši “Skroderdienas Silmačos”, atbildi mēģināja rast Ogres teātra režisors Jānis Kaijaks. Ogres teātra režisors, teātra mākslinieciskais vadītājs Jānis Kaijaks: “Man liekas, neviens nezina. Tas ir mūsu tautas fenomens. Protams, “Skroderdienas Silmačos” ir saistītas ar Līgo svētkiem. Ļoti daudzi cilvēki saka, ka iet uz Skroderdienām, zinot to visu no galvas, bet lai noķertu Līgo sajūtu. Laikam tā tur ir.”

Kā atzīst aktieri, arī viņiem uz skatuves izdodas sajust Līgo noskaņas. Savukārt pēc izrādes, jau ierasta tradīcija svinēt Līgo svētkus visiem kopā. Ogres teātra prezidente, aktrise Lauma Straume: “Noteikti uz skatuves noķeram! Pēc izrādes gan varbūt ir mēle pār lūpu pāri un tamlīdzīgi. Bet tas jau nav nekas! Mēs regulāri pēc Līgo izrādes, tieši 23. jūnijā, spēlējam, mums ir viesu nams, kur kolektīvā kopīgi līgojam.”

Ogres teātra režisora Jāņa Kaijaka veidotā “Skroderdienas Silmačos” skatuves versija pirmizrādi piedzīvoja 2010. gadā un ir kļuvusi par vienu no pieprasītākajiem Blaumaņa lugas iestudējumiem, kas ik gadu Līgo svētku laikā tiek spēlēts uz dažādām Latvijas brīvdabas skatuvēm. Šogad uz Jumpravas atjaunotās estrādes, maizes ceptuves “Lāči” teritorijā un Ropažu parkā.