Kapenēs iesvētīti hercoga un princeses sarkofāgi

Šodien Kurzemes hercogu kapenēs iesvētīti divi šogad restaurētie sarkofāgi - Kurzemes hercoga Frīdriha un princeses Kristīnes Sofijas sarkofāgs. Kurzemes hercogu kapenes atrodas Jelgavas pilī, tajās atdusas divdesmit četri Ketleru un seši Bīrona dinastijas pārstāvji.

Kurzemes hercogu kapenēs esošo sarkofāgu restaurāciju Rundāles pils muzejs uzsāka pirms astoņpadsmit gadiem, šo gadu laikā atjaunoti jau trīspadsmit sarkofāgi. Kā pirmais tika atjaunots Hercoga Vilhelma sarkofāgs, bet šogad restaurēts Kurzemes hercoga Frīdriha un otrā Kurzemes hercoga Jēkaba meitas princeses Kristīnes Sofijas sarkofāgs. Sarkofāgā iekšā atrodas zārks ar mirstīgajām atliekām. “Tur mums ir mazā meitiņa Kristīne Sofija, viņas kleitiņa ir apskatāma ekspozīcijā. Ļoti savādi, ka pavisam mazs bērniņš – pusotrs gads -, bet viņai ir modes kleitiņa. Tieši tāda, kāda tai laikā ir lielajām dāmām. Tai kleitiņai pat ir tāda lente aizmugurē,” stāsta Lauma Lancmane, Rundāles pils muzeja mākslas pētniecības nodaļas speciāliste.

Sarkofāgi ir piedzīvojuši dažādus laikus un attieksmi, tāpat tos bojājis arī laika zobs. Kristīnes Sofijas sarkofāgam rekonstruētas arī kājas. “Kājas praktiski ir rekonstruētas, un arī rotājumi ir rekonstruēti. Tagad nepateiksi kuri tie ir, ir veiksmīgi noslēpti. Tā, lai izskatītos, ka tie tur ir bijuši,” norāda Jānis Līdaka, restaurators.

Kā ReTV stāsta restaurators Jānis Līdaka, sarežģītākais esot no alvas veidoto sarkofāgu nogādāt līdz darbnīcai, bet pēc tam nolikt vietā. Darbietilpīgs process esot ne tikai rotājumu atjaunošana.

Lauma Lancmane: “Ir zināmas materiāla īpatnības. Tie paši no sava svara deformējas lēnā garā. Ir iekšā tērauda korpuss. Kad ir salūzušas, vairs nav, kas satur, tad lēnām deformējas.”

Kurzemes hercogu kapenes atrodas Jelgavas pilī, bet ir Rundāles pils muzeja pārziņā. Tajās divdesmit vienā sarkofāgā un deviņos koka zārkos atrodas Ketleru un Bīronu dinastijas pārstāvju mirstīgās atliekas.