Kapelāns Oleksandrs Čokovs par Čūsku salā piedzīvoto

2022. gada februāris satracināja visas pasaules masu medijus ar ziņu, ka Ukrainas robežsardzes dienests atteicies padoties Krievijas karakuģiem.

Viens no robežsargiem toreiz teica leģendāro frāzi, kas vēlāk kļuva par simbolu Ukrainas cīņai par neatkarību. Pēc tam tika izplatīta ziņa, ka visi Čūsku salā kritušie robežsargi ir kļuvuši par nacionālajiem varoņiem. Armijas kapelāns Oleksandrs Čokovs 25. februārī kopā ar ārstu un vēl diviem garīdzniekiem devās uz salu, lai pārvestu kritušos. 

Čūsku sala ir 17 hektārus plašs zemes pleķītis Melnajā jūrā. Kad 2022. gada februārī Čūsku salu kā vienu no pirmajām Ukrainas teritorijām centās sagrābt Krievijas karakuģi, ukraiņu varonīgā pretošanās okupantu pārspēkam kļuva par leģendu. Visas pasaules ziņās tika citēta ukraiņu robežsarga saruna ar Krievijas kara flotes kuģi.

“Šeit Krievijas kara kuģis. Nolieciet ieročus!

– Krievijas kara kuģi, ej na h*j.”

Ukrainas jūrasspēkos dienējošais armijas kapelāns Oleksandrs Čohovs 25. februārī tika norīkots braukt savākt 13 bez vēsts pazudušo robežsargu mirstīgās atliekas, jo pēc artilērijas triecieniem salai bija pazuduši sakari ar biedriem.Uz glābšanas kuģa Oleksandrs bija kopā ar ārstu un vēl diviem garīdzniekiem. Jūrā kuģītis devās bez ieročiem. “24.-25. februārī, kad Krievija atklāti iebruka Ukrainā ar tankiem un lidmašīnām, pašās pirmajās kara dienās, es kā garīdznieks atrados sava armijas daļā. Man tika dots uzdevums – doties uz Čūsku salu. Tad bija informācija, ka tur bijusi apšaude un miruši cilvēki. Un tur tik tiešām bija cilvēki. Tikai mums bija informācija, ka miruši. Mums tika dots uzdevums atvest šos ķermeņus mājās.”

Šobrīd Oleksandrs Čokovs jau sesto reizi apciemo Latviju, lai vāktu ziedojumus armijas biedriem. Šoreiz viņš atvedis Ukrainas televīzijas veidoto filmu “Kapelāni – ticība kara laikā”, kuras noskatīšanās tika noorganizeta arī Ventspilī.

Filma ir par 43 bezgala garām karagūsta dienām. Vienam no trim Melnaja jūrā sagūstītajiem garīdzniekiem, kas uz Čūsku salu brauca ar pareizticīgo baznīcas relikvijām, spīdzināšana gūstā ilga pat 70 dienu. Čokovs: “Aizbraucot uz salu, noenkurojāmies reidā. Uz kuģa uzkāpa Krievijas Federācijas jūras kājnieki. Visi apbruņoti ar automātiem un ļoti draudīgi. Tika veikta nopratināšana un personības pārbaude. Tikām arestēti un apsūdzēti spiegošanā. Tikai vēlāk sapratām, ka viņiem ir tā, ja tu esi garīdznieks, tad tu sadarbojies ar drošības dienestiem.”

Jāpiebilst, ka no 100 Čūsku salā sagūstītajiem robežsargiem 35 vēl šodien atrodas Krievijas bruņoto spēku gūstā, tikai pamazām ar apmaiņas programmu palīdzību atgriežas Ukrainā. Oleksandrs no Latvijas cer aizbraukt ar ziedojumu specializētam dronam. “Tas nozīmē, ka kāds nenokļūs gūstā. Tas nozīmē, ka būs savlaicīgi ieraudzīts ienaidnieks. Tas nozīmē – mierīgas debesis. Es uzsveru – mierīgas debesis ne tikai Ukrainā, bet visā Eiropā un Latvijā.”