Kanālā ReTV koncerts “Aizvestajiem” deportācijas upuru piemiņai

Fonds “Sibīrijas bērni” katru gadu organizē piemiņas koncertu 1941.gada 14.jūnija deportācijai. Šogad koncertā piedalīsies Latvijas Radio koris un ērģelniece Ilze Reine, diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā, atskaņojot latviešu komponistu mūzikas programmu. Izskanēs arī Pētera Vaska un Georga Pelēča jaundarbu pirmatskaņojumi. Koncerts “Aizvestajiem” kanālā ReTV pirmdien, 14.jūnijā plkst. 10.15, ar atkārtojumu plkst. 21.25.

Atceroties un godinot latviešu tautas likteņus ar mūziku, kurā mijas sāpīgums, dzimtenes mīlestība, ticība un nesalaužams gars, Pēteris Vasks īpaši šim notikumam sacerējis kora dziesmu “Birkerta birztalā” ar literatūrzinātnieka, dzejnieka un Latvijas Okupācijas muzeja biedrības vadītāja Valtera Nollendorfa dzeju. Otrā pasaules kara laikā Nollendorfa ģimene devās bēgļu gaitās uz ASV, kur viņš aktīvi darbojās latviešu trimdas sabiedrībā. Dzejoli, piemiņas haiku “Birkerta birztalā” Nollendorfs uzrakstījis dienā, kad viņsaulē bija devies izcilais arhitekts Gunārs Birkerts.

Savukārt labskaņas ideālista Georga Pelēča jaundarbā “Atbrīvošana” korim un ērģelēm pamatā ir Broņislavas Martuževas teksts, ko komponists raksturojis kā “ļoti spēcīgu un rosinošu”. Koncertā skanēs arī Andreja Selicka skaņdarbi, kuros savijas ikonu simbolisms un pateicība Dievam – “In Spe” ērģelēm un “Ekstātisks dziedājums Dieva mātei” ar Jāņa Kurševa solo. Dzirdēsim arī Pētera Plakida kormūzikas meistardarbus, kas ar zelta burtiem ierakstāmi latviešu mūzikas mantojumā un Pētera Vaska saviļņojošās lūgšanas “Angele Dei”, un “Mans Kungs un mans Dievs”.

Šogad aprit 80 gadi kopš liktenīgā 1941.gada 14.jūnija, kad uz Sibīriju tika aizdzītas mātes ar maziem bērniem, bet tēvi tika nošauti vai mira bada nāvē Gulaga nometnēs. Mēs neesam aizmirsuši no Latvijas aizvestos bērnus, kuri nosala, nomira badā, zaudēja tēvus un mātes, brāļus un māsas. Bērnus, kuri izdzīvoja un atgriezās, bet viņus izsūtīja vēlreiz. Atgriezās tikai daļa izsūtīto. Cilvēki tika iznīcināti vai asimilēti. Lai pārdzīvotais vienmēr paliktu nākamo paaudžu atmiņā, fonds “Sibīrijas bērni” organizē konferences un koncertus, bērnu zīmējumu un sacerējumu konkursus, katru gadu rīkojot ekspedīcijas uz Sibīriju, veido filmas un ceļojošās izstādes, izdod grāmatas.