Kampaņā "Stils - tekstils" iedzīvotāji šķirošanai nodevuši 174 tonnas tekstila

Tekstila atkritumu šķirošanai veltītā kampaņā "Stils - tekstils" iedzīvotāji šķirošanai nodevuši 174 tonnas tekstila, informēja kampaņas rīkotāji SIA "Eco Baltia vide" un SIA "Latvijas zaļais punkts".

Tostarp Rīgā, Esplanādē, iekārtotās vides instalācijas "Stila aleja" ietvaros novietotajos sešos tekstila šķirošanas konteineros savāktas aptuveni 1,5 tonnas tekstila atkritumu.

"Latvijas zaļā punkta" direktors Kaspars Zakulis atzīmē, ka kampaņas rezultāti uzskatāmi parāda Latvijas iedzīvotāju gatavību vairāk un rūpīgāk šķirot tekstilizstrādājumus.

Vienlaikus viņš uzsver, ka tikpat būtiska kā iedzīvotāju paradumu maiņa ir arī industrijas uzņēmējdarbība tekstila nozarē, kuras rezultātā ātrās modes radītais atkritumu apjoms katru gadu strauji pieaug.

"Eco Baltia vide" valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts piebilst, ka ar atkritumu savākšanu vien nekas nebeidzas, jo ir jābūt atbilstošam finansējumam, lai savākto tekstilu varētu pārstrādāt vai laist otrreizējā apritē. "Šajā jomā Latvijai vēl ir virkne neizpildītu mājasdarbu, kurus sagaidām no politikas veidotājiem jau vistuvākajā laikā," viņš norāda.

Patlaban Latvijā ir pieejami vairāk nekā 190 "Eco Baltia vide" un "Latvijas zaļā punkta" tekstila konteineru.

Kopumā šā gada pirmajos trijos mēnešos savāktas 333 tonnas tekstila, kas par 16% vairāk nekā pērn, kad tekstila konteineros nonāca 287 tonnas dažādu tekstilizstrādājumu.

Kampaņas rīkotāji arī uzsver, lai savāktu kaut vai tikai ceturto daļu no Latvijas tirgū novietotā tekstila, jāizveido vismaz 840 tekstila šķirošanas punktu, kā arī būtiski jāpalielina šķirošanas jaudas un jāattīsta tekstila aprites cikls - atkārtota izmantošana, pārveide un pārstrādes iespējas, tostarp Latvijā.

LETA jau vēstīja, ka marta beigās tika atklāta tekstila atkritumu šķirošanai veltīta kampaņa "Stils - tekstils", kā arī vides objekts "Stila aleja".

Kampaņas mērķis ir mudināt rast risinājumus tekstila atkritumu apjoma mazināšanai Latvijā un veicināt to šķirošanu.

Kampaņa tiek īstenota ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.

Tāpat ziņots, ka Eiropas Savienībā (ES) tekstila šķirošana dalībvalstīs būs obligāta no 2025.gada, savukārt Latvijā - jau no 2023.gada.