Kā sagatavoties ārkārtas situācijām

Līvānu novada Kultūras centrā norisinājās informatīva lekcija par to, kā rīkoties dažādās krīzes situācijās. Ar prezentāciju uzstājās Zemessardzes 35. kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Jānis Svilpe. Viņš stāstīja, kā pasargāt sevi un savus tuviniekus un kā sagatavoties ārkārtas situācijām. Jānis Svilpe uzsver, ka šādas zināšanas ir svarīgas ne tikai karadarbības dēļ, kas šobrīd notiek Ukrainā, bet arī citu iespējamo krīžu dēļ.

“Krīze jau nav tikai karš. Krīzei ir ļoti daudz un dažādu seju, piemēram, ekonomiskā krīze, sociālā krīze, drošības krīze, veselības krīze. Tāpēc ir svarīgi runāt par to un gatavoties tam, kad ir mierīgi apstākļi, kad mierīgi var apsēsties un padomāt, sagatavot nepieciešamās lietas tam laika periodam, kad iestāsies šādi ārkārtēji apstākļi.”

Iedzīvotāji aicināti sagatavot visu, kas vajadzīgs, lai pirmās diennaktis nodrošinātu sevi ar nepieciešamo. Jāsarūpē dzeramais ūdens, pārtikas krājumi ar ilgu derīguma termiņu, kurus var turēt istabas temperatūrā, barība mājdzīvniekiem, ja tādi ir, medikamenti un citas lietas, kas var būt vajadzīgas gadījumos, kad ir jāevakuējas vai jāpavada ilgāks laiks, neizejot no mājas. Daļa iedzīvotāju jau ir sākuši par to rūpēties.

Zemessardzē uzsver, ka sagatavošanās krīzes situācijām vispirms ir katra iedzīvotāja atbildība. Katram pašam jāpadomā, ko viņš var darīt, lai būtu labāk nodrošināts. Svilpe: “Tas ir maldīgi – gaidīt tikai no valsts vai pašvaldības kaut ko, jo nav tādu resursu ne valstij, ne pašvaldībai, lai palīdzētu pilnīgi visiem simtprocentīgi un uzreiz. Nav tādu resursu. Tāpēc ir svarīgi to apzināties un palīdzēt tieši otrādi – katram cilvēkam palīdzēt savai pašvaldībai un valstij, sagatavojot sevi un savu ģimeni, palīdzot varbūt arī kaimiņiem.”

Lekcijas noslēgumā ikviens apmeklētājs varēja paņemt bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā”. Tajā ietverta visa nepieciešamā informācija. Bukleti un rokasgrāmatas par šiem tematiem ir pieejamas arī mājaslapas “sargs.lv” sadaļā “72 stundas”.