Kā pareizi braukt rotācijas aplī?

Viena no lielākajām latviešu problēmām ceļu satiksmē ir iemācīties, kā pareizi braukt rotācijas aplī. Arī Valmierā cilvēkiem ir grūtības to saprast. Rodas sarežģījumi starp autobraucējiem, galvenokārt - sastrēgumi.

“Lokveida krustojumā drīkstam iebraukt no jebkuras joslas. Respektīvi, ja es braucu lokā iekšā, tad arī attiecīgi varu ieņemt gan labo, gan kreiso stāvokli uz brauktuves. Savukārt izbraukšanai no lokveida krustojuma obligāti uz brauktuves jāieņem labais malējais stāvoklis. Iebraukt lokveida krustojumā varu no jebkuras joslas, bet izbraukšanai jābūt no labās malējās,” skaidro autoskolas “Lauris” vadītājs Lauris Starikovs.

Ja visi sāks aplī braukt pa ārējo malu, veidosies pamatīgi sastrēgumi, jo otrs autobraucējs tik maldināts, domājot, ka vēlies nogriezties uzreiz pirmajā izbrauktuvē.

Lauris Starikovs norāda, kā vēl viens sastrēgumu cēlonis, - autovadītājiem, pēc iebraukšanas aplī un izbraukšanas no tā, ir vairāki šķēršļi, kas aizkavē organisku satiksmes plūsmu. Piemēram, luksofori un gājēju pārejas.

Ja mums sen jau apļi tiek būvēti ar divām, trijām un pat vairāk joslām, tad kāpēc autoskolās, vēl joprojām aplī jābrauc tuvāk labajai malai?

“Visas autoskolas stāsta šos scenārijus - visas.” saka Lauris. “Bieži vien saņemu pārmetumus, bet mīļie cilvēki, padomājiet! Tas skolnieks, kas mācās, lai iegūtu B kategoriju,- viņam vēl nav tādu prasmju, vai viņš vēl nespēj tā izvērtēt sitiāciju, lai varētu visu skaisti un raiti izdarīt. Noteikumi neaizliedz braukt pa labo malu, bet izstāstot, ka tā mēs drīkstam un, kā pareizi jādara, kā pareizi jāpārkārtojas. Taču to var darīt brīdī, kad viņš jau sajūtas drošāk. Man arī būtu jājautā pārējiem ceļu satiksmes dalībniekiem, kāpēc tieši ieraugot, ka brauc mašīna, kurai ir uzrakstīts uz sāniem - autovadītāju apmācība, neatkarīgi no tā, kāds ir braukšanas ātrums, mums obligāti ir jācenšas viņu apdzīt, obligāti jācenšas nogriezt ceļu? Es saprotu, ka, jā, atkal mācībnieks, noteikti, ka man tūliņ traucēs. Es pilnīgi noteikti pieņemu šo scenāriju, ka tas tā arī ir. Tas ir normāli, dabiski un cilvēciski, bet, ja redzat, ka CSDD eksāmens? Tur tas skolnieks brauc, vai tiešām viņam jānogriež ceļš vai jāpielec priekšā? Tas nabaga bērns ar asarām pie stūres pēc tam sēž. Tāpēc arī mācību mašīnas savas drošības nolūkā pieturas pie labās malas.”Foto: Freepik