Kā klājas ziedu un stādu audzētājiem Kuldīgas novadā?

Iesākoties pavasarim, tirdzniecības vietās arvien vairāk sāk parādīties dažādi ziedi un stādi. Arī Kuldīgas novada “Jaunolarāju” saimniekam Mārtiņam Litkinam šis laiks ir darbu pilns, jo cītīgi tiek strādāts pie atraitnīšu, prīmulu un leduspuķu stādu audzēšanas. Tā kā stādaudzētavas galvenā nozare ir puķu un augu dēsti, tad pavasara darbi jau laicīgi saplānoti rudens pusē. Ieilgušie pandēmijas apstākļi atnesuši jaunus izaicinājumus.

Mārtiņš Litkins, puķu un dārzeņu audzētājs, atzīst, ka ir radušās pārdomas, ņemot vērā, ka cilvēki ir palikuši bez darba – vai būs, kas pasūtīs puķu kastes un kompozīcijas.

Puķu un dārzeņu audzētavu iecienījuši gan kuldīdznieki, gan tuvāki un tālāki viesi. Lai paplašinātu savu darbības lauku, Mārtiņš Litkins pirms gada iegādājās zemes īpašumu Skrundā. Tolaik vēl neviens neaizdomājās par gaidāmo krīzi.

Mārtiņš Litkins saka, ka viss liekot domāt pozitīvi. Ja, piemēram, atļaus kafejnīcām vasarā ēdināšanu terasēs, lai būtu mājīgi, cilvēki vēlēsies iegādāties ziedus.

Kuldīgas tirgus laukumā jau vairāk nekā 20 gadu var sastapt Vitu Vīganti, kura nodarbojas ar pašu audzēto ziedu pārdošanu. Šo nodarbi aizsākusi viņas mamma, tāpēc tā viņai tuva un mīļa. Ģimenē darbs sadalīts, - kamēr Vita tirgo ziedus, tikmēr Rendas pagasta “Apiņu” saimniecībā rosās dzīvesbiedrs Antons Runģevics. Vita atzīst, ka Covid-19 pandēmija viņus nav īpaši skārusi. Nupat pēc 8. marta svētkiem dzīve iesākusies no jauna, jo cilvēki ar ziediem vēlas iepriecināt gan sevi, gan tuvos un mīļos.

“Apiņu” saimniecības siltumnīcās saulei pretim tiecas dažādu veidu un krāsu tulpes. Ziedu audzētājs Antons Ruņģevics uzsver, ka pielāgoties apstākļiem nav viegli. Pagājušo gadu tukšs bijis izlaidumu laiks. Par šo gadu vēl grūti spriest.

No izjūtamajiem ierobežojumiem, kas iespaido ziedu audzētavas darbību, ir slēgtās robežas. Agrāk esot braukts pēc gerberu stādiem, taču šogad un pagājušogad tas neizdevās.

Arī šīs ziedu audzētavas saimnieku pārliecība ir sekot līdzi izmaiņām, kā arī vajadzības gadījumā meklēt risinājumus, lai iesākto darbu turpinātu.


Foto: unsplash.com