Kā klājas ēdināšanas uzņēmumiem Kuldīgā?

Apmeklētājiem durvis suši bāram “Hercogs” iznāca vērt Covid-19 uzliesmojuma pirmajā vilnī. Uzņēmuma vadītājs stāsta, ka atkāpšanās ceļa nebija – jāriskē un jāstrādā vai jāapstājas pavisam.

Pēteris Silarājs, suši bāra “Hercogs” īpašnieks, stāsta, ka darbinieku esot mazāk, tādēļ tiek domāts pieteikties dīkstāves pabalstam. Uzņēmums ir “atvadījies” no viesmīļa bet viena no viesmīlēm pielāgojās un pārmācījās – dara visus darbus. Tā kā ne visi to var izdarīt, nākas palikt bez darba.

Daļa Kuldīgas ēdināšanas uzņēmumu nolēmuši durvis neslēgt, tomēr atzīst – pieprasījums ir mazāks, nācies samazināt gan darba laiku, gan arī darbinieku skaitu un jāspēj ātri reaģēt uz dažādām izmaiņām. SIA “Bukstiņi” īpašniece Sandra Ķibe pauž, ka darba laiku pielāgo tam, cik daudz nāk cilvēku. Protams, gatavots tiek mazāk nekā parasti.

Daudzi izvēlējušies durvis slēgt, jo gatavotais ēdiens vairāk domāts baudīšanai uz vietas. Uzņēmumi pieteikti arī valdības noteiktajiem atbalstiem. Arta Rozīša pārvaldībā ir sešas uzņēmumu struktūrvienības. Divas no tām atrodas piespiedu dīkstāvē, pārējās - ar samazinātiem resursiem darbojas.

Artis Rozītis cer, ka valdība adekvāti sāks komunicēt ar sabiedrību un uzņēmējiem – skaidros, ko un kā darīs. Viņš uzskata, ka līdz šim esot bijis tā, ka tad, kad izziņots ārkārtas stāvoklis, iestājies klusums.

Kafejnīcā “Pagrabiņš” atzīst – dīkstāves pabalsts ir saņemts, tas ir liels atspaids, tomēr sākumā uztraukumu radīja neziņa, kā šis atbalsts tiks sniegts.

Par tūrisma nozari atbildīgais Kuldīgas aktīvās atpūtas centrs daudz centies palīdzēt ar saviem resursiem, apkopojot un publicējot aktuālo informāciju par uzņēmumu piedāvājumiem. Viņi veic konsultācijas, kā arī piedāvā palīdzību uzņēmējiem, ja nepieciešams sagatavot dokumentus.