Kā atrast ceļu, apmaldoties mežā?

Šobrīd meži piedāvā visdāsnāk savas veltes - ir sēņu un rudens ogu laiks. Daži sēņotāji saka - tagad mežā ir kā tirgus placī - tik daudz ir cilvēku. Bet mazliet attālākā mežā ir bīstamība apmaldīties. Labi, ja ir telefons, aplikācija un internets. Bet ko darīt, ja nekā no tā nav un ja tiešām pazudis jebkurš orientieris?

Ejot sēņot, apmaldīties var gan svešā, gan sev pazīstamā vietā. Un kā tad rīkoties, lai neapmaldītos un mājās atgrieztos veiksmīgi. Pirmais nosacījums – galvenais nekrist panikā un saglabāt mieru. Glābēji vienmēr iesaka līdzi ņemt ūdeni, uzlādētu mobilo telefonu. Tāpat noderīgi varētu būt arī svilpe.

Daudz vietas somā neaizņems arī lukturis un karte, bet lieti noderēs apmaldoties. Valsts meža dienesta pārstāvis ar ReTV dalās padomos – kā no meža izkļūt var paša spēkiem. Raivo Rudzītis, VMD Ziemeļvidzemes pārstāvis: ‘’Pirms doties uz svešu mežu, kur nav iepriekš būts, kuru nepārzinām, vislabāk būtu apskatīties, internetā tā pati Google, karte. Nu tur var apskatīties – gan satelīta attēlus, ceļus, grāvjus. Iepazīties ar to teritoriju.”

Ir svarīgi zināt, cik liels ir koku masīvs, kurā plānots doties. Raivo Rudzīts vēl piebilst – sēņotājiem un ogotājiem nemaz nav nepieciešams brist dziļi mežā. Turklāt dodoties mežā jāpievērš uzmanība zīmīgiem kokiem, mitrākām vietām. Tas var noderēt maldīšanās gadījumā.

Tāpat par orientieri var kalpot arī kāds dabas objekts. Zināms, ka kokam tumšāka miza atradīsies dienvidu pusē, skudru pūžņa stāvākā daļa – ziemeļos. Tai debess pusē, biežāk augot arī ķērpji un sūnas. Valsts meža dienests gan uzsver – paša atzīmēt koku ar apsietu sarkanu banti nebūtu vēlams.

Bet dažas mežā uzietās atzīmes apmaldīšanās gadījumā var būt noderīgas. Latvijas Valsts mežos uz dažiem kokiem uzliktas plāksnes ar skaitļiem, kas iezīmē kvartālus. Tāda informācija var palīdzēt saucot glābējus. Ja telefons ir, bet nav zonas tāpat iespējams sazvanīt 112. Bet ja līdzi paņemtajai mobilai lietotnei nav interneta, telefons tomēr var noderēt.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā stāsta – vairums gadījumos cilvēki ar maldīšanos tiekot galā pirms ieradušies glābēji. Laikā no 1. jūnija līdz šim Vidzemes reģionā glābēji saņēmuši 9 izsaukums par apmaldījušamies cilvēkiem purvā un mežā.