Kā atpazīt dzīvnieku pēdu nospiedumus sniegā?

Atjautības spēle – pastaiga mežā vai nomaļā vietā. Mēģinot saprast, kuri pēdu nospiedumi kuram meža zvēram pieder, cilvēki mēdzot sūtīt fotogrāfijas arī Intai Langei. 

Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Inta Lange stāsta: “Ik pa laikam gadās, ziemas sezonā varbūt mazāk, bet vasaras sezonā ik pa laikam ir, ka cilvēki dubļos vai smiltīs atraduši nospiedumu.” “Lai bildē redzētu izmēru, tad diezin vai lineāls būs līdzi, tad var nolikt blakus jebko – telefonu gluži nē, bet atslēgas, cimdiņu blakus nolikt,” tiek piebilsts.

Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange stāsta, kā pēdas atpazīt pašam. “Vienai lielai daļai ir ziemas miegs raksturīgs. Ezi mēs nekādi nesastapsim. Jenotsuni, nu, kādos īpašos gadījumos, Kad atkusnis, arī jenotsunim ziemas miegs, un tie nebūs redzami. Lācis arī, tikai ļoti iztraucēts lācis varētu ziemā staigāt.”

Zaķis, stirna, mežacūka, alnis – ar to dzīvnieku pēdām visbiežāk sastopas cilvēki. Jāpiebilst, pēdu izmeklēšana nav vienkārša.

Inta Lange stāsta, ka iesācējiem ir vieglāk sākt ar pēdām tiem dzīvniekiem, kuriem ir īpatnējs raksturīgs nospiedums. “Zaķim ir interesanti – viņiem ir 2 īsākas, 2 garākas, kad ļepato kaut kur.” Zaķu pēdas bieži var manīt klajos laukos, pļavās un tīrumos. Atpazīstot pārnadžu nospiedumus, svarīgākais esot izmērs.

Alni grūti ar kādu sajaukt – augumā tas ir lielākais dzīvnieks Latvijā. Arī tā pēdas nospiedums, kas ir aptuveni vien sprīža garumā. Zināma līdzība staltbriežu un stirnu pēdām ir ar mežacūkas nospiedumu – mežacūkai būtu redzami ienadži.

Intas Langes palīgs pēdu noteikšanā ir Dabas aizsardzības pārvaldes rokasgrāmata “Pēdas”, kas bez maksas pieejama arī internetā. Viņa piebilst – irdenā sniegā precīzi saskatīt nospiedumus ir grūti. Ne vienmēr tieši pēdas nospiedums palīdzēs saprast, kuru dzīvnieka taku cilvēks ir šķērsojis.

“Pēc meža cūkām var atrast ne tikai tādas lielas spiras, bet arī mēģina uzrakt kaut kur augsnes virskārtu vai parakāties kaut kur. Tas arī diezgan nodod, ka tieši meža cūkas tur ir bijušas,” uzsver Inta Lange.

Redzēt lūša pēdas ir laimes spēle. Un visai bieži uzejot vilka pēdas, cilvēki ir vīlušies, ka tomēr tās sajauktas ar suņa ķepām.  


Foto: Pixabay.com