Joprojām ārstē “Summer Sound” laikā gūtās traumas

Lai arī festivāls “Summer Sound” ir beidzies jau gandrīz pirms mēneša, no festivāla laikā pēkšņā uzbrukumā gūtām traumām joprojām nav atlabis kāds divdesmitgadīgs jaunietis no Kurzemes. Nopietni galvas, žokļu un zobu bojājumi būs jāārstē vēl ilgu laiku. Par nodarījumu šobrīd aizdomās turamo vai aizturēto nav. Kā tas varēja notikt, ka ļaužu pilnā vietā, kur bija arī apsardze, uzbrucējs varēja netraucēti aizbēgt, un kā bija jārīkojas, lai policija sāktu izmeklēšanu pēc iespējas ātrāk – šie ir jautājumi, kurus joprojām uzdod cietušā jaunieša vecāki. 

Ritēja festivāla “Summer Sound” otrā diena. Divdesmitgadīgais Jānis, vārds ir mainīts, neilgi pirms septiņiem vakarā ar savu draugu no telšu pilsētiņas devās uz koncertu, kad pēkšņi viņam pienāca klāt nepazīstams vīrietis un spēcīgi iesita pa seju. Jānis nokrita, tad uzbrucējs spēra pa seju. Izmantojot abu jauniešu apjukumu, uzbrucējam izdevās aizbēgt. Mēs sarunājāmies ar cietušā jaunieša vecākiem, kuri vēlējās palikt anonīmi. Cietušā jaunieša mamma: “Tas, kādi miesas bojājumi ir izdarīti, tas ir tiešām prātam neaptverami, apkārt ir cilvēki, apkārt ir apsardze, nekas netiek darīts.”

No festivālā esošā medpunkta Jānis nekavējoties tika pārvests uz Liepājas slimnīcas traumpunktu, no kurienes tālāk uz Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu Rīgā, kur viņam veica operāciju. Neizpratni cietušajai pusei radīja ne tikai apsardzes neiesaistīšanās, bet arī tas, ka pēc notikušā Jāņa draugi devās Liepājā uz policiju, lai iesniegtu iesniegumu par notikušo, bet tas atteikts, jo iesniegumu var iesniegt tikai cietušais. Valsts policijā skaidro, ka, iespējams, bijusi komunikācijas kļūda, jo šādā situācijā policija saņem ziņas no ārstniecības iestādes un uzsāk izmeklēšanu arī bez iesnieguma. Valsts policijas pārstāvis Mārtiņš Brižs: “Būtībā šādu kriminālprocesu, ja mums ir zināms, ka ir nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi, mēs uzsākam neatkarīgi no personu gribas. 

Šobrīd par nodarījumu ir uzsākts kriminālprocess par vidēja smaguma miesas bojājuma tīšu nodarīšanu. Bargākais sods ir brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem. Mārtiņš Brižs: “Darbs, kas lielākoties šobrīd tiek darīts, ir, lai noskaidrotu iesaistītās personas, kā jau es minēju, ja attiecīgi uz vietas būtu nofiksēti visi šie apstākļi, mums būtu daudz vieglāk noskaidrot faktiskos apstākļus.”

Uz uzdotajiem jautājumiem “Summer Sound” direktore Maija Skrējāne atbildēja rakstiski e-pastā. Viņa skaidro, ka festivālā sabiedrisko kārtību nodrošināja ne tikai apsardzes firma ar vairāk nekā simt profesionāliem darbiniekiem, bet arī pašvaldības un Valsts policija. Tomēr kāpēc apsardze, kas pēc aculiecinieku teiktā notikušo redzēja, bet neiesaistījās, lai šobrīd izmeklēšana būtu atvieglotāka, īsti atbildes nav. “Mums nav pieejama šāda informācija par notikušo. Policija šobrīd vada un izmeklē šo lietu. Lieta nav noslēgta. Gan mēs kā festivāla organizatori, gan apsardzes firma sadarbojamies ar tiesībsargājošajām iestādēm un esam nodevuši visu mums pieejamo informāciju.”

Cietušā jaunieša mamma: “Protams, mēs gribam koncentrēties, stiprinot dēlu un palīdzot viņam atlabt šinī situācijā, vienkārši lūdzot Dievu. Varbūt vairāk lūdzot par to otru, kuru par cilvēku nevar nosaukt, tas ir necilvēks, lai viņš nekad tā vairs nedara.”

“Es lūgtu tos cilvēkus, kas redzēja, kā sit manu dēlu, lai viņi atsaucas, lai viņi ziņo policijai,” saka cietušā jaunieša tētis.

Policijā atzīst, ka šis “Summer Sound” laikā bijis smagākais un nopietnākais incidents. Divās dienās festivālu apmeklēja ap 40 000 cilvēku. Tā rīkotāji saka, ka pēc festivāla tiek izvērtēti drošības pasākumi, bet tā kā konkrētā gadījuma lieta nav noslēgta, tad spriest par uzlabojumiem ir pāragri.


#SIF_NVZ2022