Jelgavā siltuma ražošanā izmantos nepārstrādājamos atkritumus

Līdztekus šķeldai siltuma ražošanā, Jelgavā jau 2022. gada apkures sezonā paredzēts izmantot arī pārstrādātus nepārstrādājamos atkritumus. Uzņēmējs sola, ka tādejādi ne vien par 30 000 tonnu gadā samazinātos apglabājamo atkritumu daudzums, bet būtiski saruktu arī apkures tarifs. Iecerei gan ir daudz pretinieku, kuri uzskata, ka tādejādi dabai tiks nodarīts būtisks kaitējums.

Siltuma radīšanai jelgavnieku dzīvokļos biomasas koģenerācijas stacijā kā kurināmais tiek izmantota šķelda, bet lokālajās katlu mājās aukstākajās dienās papildus tiek patērēta arī gāze. Investējot līdz 5 miljoniem eiro, siltumražotājs iecerējis modernizēt ražošanu un biomasas koģenerācijas stacijā, līdztekus škeldai kā kurināmo izmantot pārstrādātus, atkārtotai pārstrādei nepiemērotus atkritumus.

Andris Vanags, SIA “Fortum Latvia” valdes priekšsēdētājs: “Mūsu projekts paredz būtiski samazināt atkritumu daudzumu, kas nonāk kā atkritumi poligonā, no kā nevar radīt citus otreizējās izejvielas produktus, un atgūt no šiem atkritumiem enerģiju. Atkritumi ir kurināmais, varētu teikt, bezmaksas, un, ja mēs 30% no kurināmā saņemam bez maksas, protams, mums ir dārgākas tehnoloģijas un ražošanas izmaksas, jo kurināmais ir ar zemu siltumspēju. Bet tam noteikti būs ietekme uz siltumenerģijas tarifa samazināšanos.”

No 15. oktobra siltumražošanas modernizācijas projektam notiek IVN sabiedriskā apspriešana, kas gan atbilstoši Covid ierobežojumiem notiek attālināti, un līdz ar to ne visiem ir sasniedzama. Pēc Fortum pasūtījuma veiktajā SKDS aptaujā, kurā piedalījušies 500 jelgavnieki, vairums atbalstījuši vai daļēji atbalstījuši jauno ieceri, tomēr netrūkst arī vienaldzīgo un ieceres pretinieku.

Andris Tomašūns, jelgavnieks: “Fortumam” tas ir izdevīgi. Ja viņš dedzina 30 000 tonnas atkritumu, tad kāds viņam par to maksā, un maksās noteikti nodokļu maksātāji. Iedomājaties, es samaksāju nodokļos naudu, lai “Fortum” sadedzina atkritumus, kuru kaitīgie izmeši man birst uz galvas pēc tam.”

Vides pārraudzības valsts birojā, kam jāvērtē IVN, telefonsarunā skaidro, ka tas ir pieļaujams kurināmā veids, ko regulē normatīvie akti. Līdz šim gan Latvijā esot apstiprināts tikai viens IVN Ventspilī, bet reāla darbība vēl neesot uzsākta. Spriežot pēc Valsts atkritumu apsaimniekošanas plāna, kam šobrīd arī notiekot sabiedriskā apspriešana, gan varot secināt, ka nepārstrādājamo atkritumu samazināšanas nolūkos šāda tendence esot vērojama Eiropā kopumā. Izteikt savus iebildumus vai ieteikumus par “Fortum” ieceri iedzīvotāji varēs līdz 17. novembrim.